Monti: I Německo by mělo podstoupit reformy

20.02.2012
Euroskop

Německo není zemí, které by zbytek Evropy vyčítal neefektivní hospodářství. Spíše mu závidí ekonomické úspěchy. Přesto i tento evropský premiant skrývá ve svém modelu slabé místo. Podle týdeníku The Economist je jím přeregulovaný sektor služeb.

Německá slabost je zřetelná ve srovnání s průměrnými hodnotami vyspělých zemí patřících do skupiny OECD. Zatímco v nich rostla přidaná hodnota v sektoru služeb mezi lety 2000 a 2007 o 3,1 procenta ročně, v Německu pouze o 2,2 procenta. V oblasti obchodu rostla produktivita v letech 2000 až 2008 o 1,7 procent v OECD a v Německu jen o 0,9 procent.

Italský premiér Mario Monti, který věnuje značné úsilí ekonomickým reformám včetně nepopulárnímu otevírání regulovaných sektorů konkurenci, se domnívá, že podobné úsilí by měl vynaložit i Berlín. Nedávno se na jeho adresu vyjádřil, že v Německu je stále „značný prostor pro liberalizaci služeb.

Podle The Economist má Německo nedostatky i ve vzdělávání a imigrační politice, ale regulace služeb je jeho nejkritičtější oblastí. „Nejvýraznější překážkou je ochranářství svobodných povolání, cituje Andrease Wörgöttera z OECD.

Německo má šestou nejpřísnější regulaci profesí z 27 členů OECD. Co se týče udělování profesních kvalifikací, podobá se země podle The Economist spíše strnulým jihoevropským ekonomikám než pružným severoevropským zemím. Liberalizace služeb by Německu přinesla roční přírůstek HDP o jedno procento v příštích deseti letech, tvrdí The Economist.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek