17.01.2012
Euroskop
V důsledku ekonomické krize hledá řada Evropanů práci v bývalých koloniích. Zároveň s jejich odchodem řídne příliv imigrantů ze zemí třetího světa, jejichž práce poháněla evropský růst. Statisíce z nich včetně některých kvalifikovaných odborníků se vracejí domů. Exodus vyvolává obavy z potenciálních dlouhodobých důsledků ekonomické krize, jako je odliv talentů, který by mohl ještě více brzdit nejslabší ekonomiky eurozóny, píše list Wall Street Journal.
Hospodářské problémy vyhánějí z Evropy desítky tisíc kvalifikovaných odborníků. Mnozí podlehnou lákavým nabídkám z bývalých kolonií v Latinské Americe a Africe a obracejí tak zavedené migrační vzorce. Asie a Austrálie, stejně jako USA či Kanada, přijímají další z těch, kdo opouštějí problémy sužovanou eurozónu, píše WSJ. Nejvíce lidí odchází ze Španělska a Portugalska; obě země ztrácejí kvalifikované odborníky, kteří směřují do bývalých kolonií. Také z Irska, Slovinska a Kypru však emigruje víc lidí, než kolik jich přichází, a podle WSJ hzrozí i v Řecku podobný trend.
Venku růst a optimismus, v Evropě propad a deprese
Krátce poté, co propad španělského trhu s nemovitostmi připravil Andrése Velardeho a Maríu Palenciaovou o práci, sbalili mladí architekti rýsovací prkna a přesunuli do 8000 kilometrů vzdálené Brazílie, píše WSJ. Ačkoli neměli zajištěnou práci, zaměstnání sehnali během pěti týdnů. V Brazílii v současnosti bují výstavba nízkonákladového bydlení, staví se také stadiony, letištní terminály a hotely pro fotbalové mistrovství světa v roce 2014 a pro olympiádu o dva roky později. Krize doma je zprávou zdaleka, říká Velarde. V Brazílii je růst a optimismus, radostná atmosféra naprosto odlišná od toho, co se děje v Evropě, dodává.
Španělsko je čistým vývozcem lidí
Během období prosperity, které skončilo rokem 2008, uvítalo Španělsko jednu z největších vln imigrantů na světě. Zahraniční dělníci sem proudili tempem půl milionu ročně, aby posílili stavební průmysl a služby. Oproti tomu v loňském roce, kdy nezaměstnanost dosáhla 20 procent, se Španělsko poprvé od roku 1990 stalo čistým vývozcem lidí, píše WSJ. Podle údajů státního statistického úřadu ze země během prvních devíti měsíců loňského roku emigrovalo o 55.626 lidí víc, než kolik jich přišlo. Mimo Evropu Španělé míří především do Latinské Ameriky. Z odhadem 37.000 Španělů, kteří zemi opustili v roce 2010, jich téměř 60 procent emigrovalo do států mimo EU.
Evropě hrozí odliv talentů
Evropská unie se obává, že dopad tvrdých rozpočtových škrtů sílí v Británii, Francii, Německu a Itálii, které se všechny potýkají s odchody nejtalentovanějších vědců. Nejméně 100.000 z 11 milionů obyvatel Portugalska se v roce 2011 přesunulo do ciziny po dekádě neduživého růstu a stoupajícího zadlužení. V Africe přijala rostoucí angolská ekonomika od roku 2003 na 70.000 Portugalců, uvedl vládní úřad pro sledování emigrace v Lisabonu. A počet Portugalců, kteří odjeli na pracovní víza do Brazílie, vystřelil během 18 měsíců do června 2011 o 52.000.
Z evropského poklesu těží Brazílie
Z evropského poklesu profituje především Brazílie. Láká zahraniční inženýry a další se stavebnictvím spojené odborníky, aby jí pomohli uskutečnit bytové, energetické a infrastrukturní projekty, na které vláda vyčlenila rozpočet 500 miliard dolarů do roku 2014, což je více než dvojnásobek portugalského ročního hrubého domácího produktu. Domů se ale zároveň hromadně vracejí i brazilští emigranti. Vláda odhaduje, že z více než tří milionů Brazilců žijících v roce 2007 v zahraničí, už jich jsou v současnosti v cizině méně než dva miliony.
Autor: Euroskop