Baskičtí separatisté jsou v parlamentu. Co na to Španělsko?

22.11.2011
čtk

Největším překvapením nedělních parlamentních voleb ve Španělsku, kde podle očekávání drtivě zvítězila pravice, je úspěch baskického sdružení Amaiur. To zastupuje separatisty, kteří jsou tak poprvé v historii zastoupeni na celonárodní úrovni.

Podle španělských médií je úspěch hnutí Amaiur nejhorší zprávou voleb. Koalice, který před volbami vznikla spojením stran Baskická solidarita (EA), Alternatiba, Aralar a nezávislí, se do parlamentu dostala hned na první pokus. Uspěla především v Baskicku, ale jednoho poslance získala i v sousedním regionu Navarra.

Dvě baskické strany v parlamentu

Amaiur je pátou nejsilnější stranou dolní komory a tři zástupce bude mít také v senátu. Analytici upozorňují, že radikálové získali hlasy na úkor jiné baskické strany, umírněných liberálů z Baskické národní strany (PNV), kteří odmítají jakékoli násilí a extremismus. Ta bude mít pět poslanců a dva senátory.

Amaiur jako ETA

O koalici Amaiur se někdy hovoří jako o straně, která vznikla z hnutí Batasuna, tedy politického křídla zakázané ozbrojené separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA). ETA sice začátkem letošního roku vyhlásila příměří a v říjnu oznámila, že zastavuje ozbrojený boj, Španělsko ji však nadále považuje za teroristickou organizaci. Šéf španělské pravice a pravděpodobný nový premiér Mariano Rajoy prohlásil, že s ETA odmítá vést jakýkoli dialog.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek