24.10.2011
čtk
Lídři Evropské unie v neděli po summitu eurozóny ujistili, že ve středu předloží komplexní balík pro řešení dluhové krize a zklidnění napjaté situace, která ohrožuje budoucnost eura i výhledy evropské ekonomiky. Práce na něm prý výrazně pokročily, budou ale dál pokračovat.
Na nedělní summit EU a eurozóny naváží zřejmě v úterý ministři financí eurozóny a ve středu pak ministři financí celé sedmadvacítky a následně i šéfové států a vlád EU a eurozóny.
Je to opravdový pokrok, ohodnotila průběh včerejšího jednání výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, která se jednání také zúčastnila. Směřujeme dobrým směrem, dodala.
3 hlavní body – banky, Řecko, EFSF
Klíčovými součástmi očekávané strategie bude navýšení síly záchranného fondu eurozóny EFSF, plán koordinované rekapitalizace evropských bank i mnohem výraznější zapojení soukromého sektoru do pomoci krizí zmítanému Řecku. Pod posledním bodem se skrývá výraznější seškrtání řeckých dluhů privátním sektorem než už dříve dohodnuté odpisy ve výši 21 procent. Zatímco banky prý zatím připouští seškrtání o 40 procent, v EU se hovoří o 50 až 60 procentech.
Unijní prezident Herman van Rompuy ani předseda Evropské komise José Barroso ale na tiskové konferenci po skončení summitu eurozóny žádné podrobnosti o věcech, v nichž lídři učinili pokrok, nezmínili. Van Rompuy zdůraznil, že všichni jsou odhodlání udělat pro vymanění se ze současné vážné situace všechny nezbytné kroky. Podle Barrosa si všichni uvědomují závazky, které mají.
EU tlačí na Itálii ke konsolidaci veřejných financí
Tato slova zřejmě směřovala mimo jiné k Itálii, kterou včera evropští předáci vyzvali k jasnému pokroku pro konsolidaci veřejných financí. Italský premiér Silvio Berlusconi, který si zřejmě musel od partnerů vyslechnout i kritiku dosavadního postupu své země v boji s krizí, už také oznámil, že na pondělí svolal jednání vlády k otázce důchodů.
Itálie je jednou z největších ekonomik eurozóny, která však má druhý největší dluh vzhledem k HDP. V poslední době se ocitla pod výrazným tlakem, takže se objevily obavy, aby nenásledovala kroky Řecka, Portugalska a Irska, kterým partneři museli přispěchat na pomoc záchrannými balíčky. S podobnými problémy se potýkalo i Španělsko, další z významných evropských ekonomik.
Na případnou záchranu Itálie a Španělska by ale zřejmě současné nástroje, které má eurozóna k dispozici, nestačily. Právě to je jedním z důvodů, proč chce palebnou sílu stávajících nástrojů eurozóna výrazně posílit.
Autor: Euroskop