08.09.2011
čtk
Shodli jsme se na tom, že je to záležitost, kterou je třeba zvážit, řekl ministr financí Kikis Kazamias, který o tématu diskutoval s guvernérem centrální banky. Ministerstvo ale popřelo, že jednou z možností jsou odkupy dluhopisů od kyperských bank.
Kyperské banky utrpěly v prvním pololetí ztráty kvůli účasti v programu výměny řeckých dluhopisů, která je součástí dohody o poskytnutí dalšího úvěru Řecku. Banky musí počítat se ztrátami v hodnotě až 500 milionů eur.
Výnosy kyperských dluhopisů na sekundárních trzích v posledních měsících výrazně vzrostly, což byla reakce na opakované snížení ratingu země. Ratingové agentury k němu sáhly kvůli zhoršení fiskální situace země v důsledku expozice jejího bankovního sektoru vůči Řecku.
Domácí politické otřesy
Situaci Kypru ještě zhoršila červencová exploze v jednom z muničních skladů, která zdevastovala největší kyperskou elektrárnu. Polovina ostrova se tak ocitla bez elektřiny, kterou bylo nutné začít dovážet.
Kyperský prezident Demetris Christofias začátkem srpna obměnil vládu a tehdy řekl, že Kypr zatím o zahraniční finanční pomoc žádat nemusí.
Kypr už snížil platy státních zaměstnanců a teď se chystá prosadit nová úsporná opatření, aby se vyhnul riziku dalšího snížení ratingu. Vláda chce uzákonit, aby veřejný deficit v roce 2012 klesl pod dvě procenta hrubého domácího produktu a v roce 2013 až na nulu. Letošní deficit má přesáhnout pět procent.
Jiné články
Požádá Kypr o finanční pomoc? Pravděpodobnost roste
Kypr: Opozice tlačí komunistickou vládu ke škrtům
Autor: Euroskop