Kommersant: Konec líbánek Moskvy a Kyjeva?

12.08.2011
čtk

Schůzku Medveděv-Janukovyč hodnotí ruský list Kommersant jako konec líbánek mezi oběma státy. Komentátoři nevylučují ani vypuknutí další rusko-ukrajinské „plynové války“, která v lednu 2009 postihla i dodávky do Evropy.

Období sbližování a stability mezi Ruskem a Ukrajinou, které začalo příchodem Viktora Janukovyče k moci v Kyjevě, skončilo… Janukovyč se pro Moskvu přeměňuje ve stejný svízelný problém, jakým býval jeho předchůdce, napsal list Kommersant v narážce na napjaté vztahy v éře Viktora Juščenka. Podle deníku se v Soči nepodařilo vyřešit žádný z problémů a obě strany se chystají na střet, který by mohl vyústit až do plynové války o předvolební zimě 2012.

Konec euforie

Deník připomněl euforii, která v Moskvě zavládla po loňském zvolení Janukovyče, označovaném i za jedno z hlavních vítězství prezidenta Medveděva. Zdálo se, že se Kyjev každou chvíli vrátí do sféry vlivu Moskvy a první kroky nového ukrajinského vůdce tato očekávání plnila, poznamenal list a připomněl podpis dohody o prodloužení pronájmu sevastopolské základny pro ruské námořnictvo výměnou za slevu na plyn.

Na této vlně Moskva předložila Kyjevu balík návrhů, sahajících od vstupu Ukrajiny do celní unie přes sloučení řady klíčových podniků až po pohlcení ukrajinské energetické společnosti Naftogaz ruským Gazpromem, čímž by Moskva ovládla i ukrajinské plynovody. Na oplátku slibovala změnit dohodu o dodávkách plynu, za kterou je nyní souzena expremiérka Julije Tymošenková a podle které Ukrajinci platí za plyn více než spotřebitelé v Evropské unii.

Ukrajinu šokují ruské požadavky

Pro Kyjev to byly nepřijatelné požadavky. Prezidentův tým šokovalo, jak nadutě se Moskva chová k Ukrajině. Rusové nechtějí nic investovat, chtějí vše dostat zadarmo a ještě hrozí sankcemi pro přístup ukrajinského zboží na ruský trh, citoval Kommersant nejmenovaný zdroj z ukrajinské vlády. Hlavní zápas se prý vede o plynovody, považované v Kyjevě za základ ukrajinské svrchovanosti, ale stanoviska se dosud nesblížila ani o milimetr.

Dramaticky podle listu vypadají i jednání o celní unii s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem: Janukovyč navrhl vzoreček 3+1, čili Ukrajina by se přímo členem unie nestala, a Moskvu ještě více rozzlobila jednání s EU o vytvoření zóny volného obchodu, jíž si Kyjev cení více než celní unie s Ruskem.

Další plynová válka?

K ekonomickým se přidaly i politické problémy: obě země se nemohou dohodnout na hranicích, v čemž Kyjev vidí torpédování cesty do EU a NATO, Moskvě se nelíbí vojenské manévry s americkým křižníkem v Černém moři, ani konzultace s NATO o citlivých otázkách ruské flotily na Krymu, o protiraketové obraně či strategii ukrajinské zahraniční politiky.

Za daných okolností lze sotva čekat úspěch od zářijových mezivládních jednání. Už se začínáme duševně připravovat na možné opakování plynové války, tvrdí zdroje v Kyjevě a ani ruští experti podle Kommersantu takový scénář nevylučují. Eskalaci se sice lze ještě vyhnout, ale ledy nejspíše neroztají, dokud nebude jasné, kdo bude v Rusku novým prezidentem, a parlamentní volby neučiní z Janukovyče plnoprávného vládce Ukrajiny.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek