02.08.2011
čtk
Evropská unie zahájila další pokus vyřešit krizovou situaci, jež vznikla jednostranným rozhodnutím kosovských úřadů převzít kontrolu nad dvěma hraničními přechody se Srbskem. Mezitím ale nařídil kosovský ministr vnitra Bajram Rexhepi zadržet srbského ministra pro Kosovo Gorana Bogdanoviče a šéfa srbského vyjednávacího týmu Borka Stefanoviče, kteří podle Prištiny vstoupili na území Kosova nelegálně, napsala v pondělí agentura DPA.
Přimět Srby a kosovské Albánce usednout za jeden stůl má unijní diplomat Robert Cooper, který doposud vedl Bruselem vynucená jednání mezi Bělehradem a Prištinou. Včera pozdě odpoledne se uskutečnilo první setkání Coopera s Bogdanovičem a Stefanovičem v jihosrbské Rašce u hranic s Kosovem, které bude pokračovat v úterý. Žádné prohlášení nikdo z účastníků ale nevydal, uvedl web srbské televize a rozhlasu B92.
Rozhovorů v Rašce se zúčastnili také poradce srbského prezidenta Jovan Ratković, poradce srbského ministra pro Kosovo Vlada Jovičić a zvláštní unijní vyslanec v Kosovu Fernando Gentilini. O Bogdanoviče a Stefanoviče, přední srbské diplomaty, se mezitím rozhořel nový spor.
Oba zmínění Srbové podle kosovských médií nemohli původně přejet kosovskou hranici přes Jarinje, který je jedním ze dvou problémových přechodů. Do země se proto v neděli dostali přes silnice nižších tříd.
Média v pondělí naznačovala, že Stefanović se dohodl s velitelem sil KFOR Erhardem Bühlerem na otevření přechodů Jarinje a Brnjak. Tiskový odbor KFOR ale následně podle B92 oznámil, že Bühler se se Stefanovičem a Bogdanovičem nesetká, protože přijeli do Kosova protiprávně.
Spor o přechody poprvé od nezávislosti
Bogdanović uvedl, že zátarasy v Srby obývané části zůstanou až do vyřešení sporu o přechody. Také prý oznámil, že Bělehrad vyšle na sever Kosova nedostatkové potraviny a léky. Zásilka podle něj bude humanitární a nemělo by se na ni vztahovat embargo na zboží ze Srbska.
Současná krize vypukla před týdnem poté, co se vláda v Prištině pokusila obsadit zvláštními policejními jednotkami hraniční přechody Brnjak a Jarinje se Srbskem, aby zajistila přísnější celní kontrolu a plnění obchodního embarga na srbské zboží vyhlášeného 20. července.
Tento krok, k němuž se Priština uchýlila poprvé od vyhlášení nezávislosti Kosova v roce 2008, vyvolal rozhořčení místních Srbů. Při následných incidentech byl zabit albánský policista a jeden z přechodů byl vypálen. Ve čtvrtek oba přechody uzavřeli vojáci KFOR. Vedení KFOR sporné hraniční body prohlásilo za omezenou vojenskou zónu a povolilo vojákům použít při sebeobraně a obraně obyvatel a pozic zbraně. Od nedělního večera již mohou přechody opět využívat autobusy a auta.
Autor: Euroskop