19.01.2011
Euroskop
Letošní polské sněmovní volby spadají svým říjnovým konáním přesně doprostřed evropského předsednictví. Časová shoda už nyní vzbuzuje spekulace, jak by mohla nová vláda ovlivnit vedení EU, případně zda a jakým způsobem ho naruší. Náměstek ministra zahraničí Mikolaj Dowgielewicz v rozhovoru pro EU Observer slíbil, že obě události zůstanou za všech okolností striktně oddělené.
Podle Dowgielewicze by situace byla mnohem horší, kdyby se volby konaly v první polovině roku. Letošní jaro je pro přípravu předsednictví zásadní. Jeho perspektiva si žádá, aby byli naši ministři aktivní na evropské úrovni, což by s domácí politickou kampaní šlo jen obtížně skordinovat, vysvětlil zástupce šéfa diplomacie.
Podle prosincového průzkumu agentury GfK Polonia by měl v očekávaných volbách zvítězit současný polský premiér Donald Tusk se svou liberální Občanskou platformou. Ta by získala 54%, zatímco největší opoziční strana Právo a spravedlnost by skončila s 26% hlasů daleko za ní.
Možná pod vlivem české zkušenosti se Poláci pojistili i pro případ, že by v říjnu byla zvolena nová vláda. Pravidla předsednictví jsme nastavili tak, aby stávající administrativa zůstala u moci až do posledního prosincového zasedání Evropského parlamentu, odmítl případnou změnu kabinetu Dowgielewicz.
Podle ideální představy bude polské předsednictví harmonické ve vztahu k unijním institucím, ale rozhodně ne neviditelné, jak to naposledy předvedli Belgičané. Úloha Donalda Tuska bude klíčová už proto, že je premiérem relativně velké země, ale žádné závody s evropskými představiteli nečekejte, přiblížil polskou koncepci náměstek ministra zahraničí.
Autor: Euroskop