Berlín nechce, aby se z eurozóny stala „transferová unie“

04.12.2010
čtk

Německo v pátek důrazně odmítlo výzvy některých představitelů Evropské unie na to, aby eurozóna zavedla fiskální unii, to znamená centralizovanou rozpočtovou a daňovou politiku. Společná rozpočtová politika není žádoucí, řekl mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

Někteří evropští představitelé, například francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo španělský premiér José Zapatero, tvrdí, že dluhová krize eurozóny bude definitivně vyřešena jen centralizovanou koordinací fiskálních zdrojů. Požadují proto centrální ekonomickou vládu či správu. Němci se však mají na pozoru před čímkoli, co by mohlo vést k tomu, že by platili za dluhy svých partnerů.

Neexistují žádné plány na společnou fiskální politiku a není to ani žádoucí, řekl Siebert novinářům na tiskové konferenci. K užší spolupráci v ekonomické politice již vede rozhodná reforma paktu stability a růstu, dodal.

Německo prosazuje přitvrzení rozpočtového paktu stability, který má přimět země EU k odpovědné rozpočtové politice a minimalizaci deficitů. Roční rozpočtový deficit nesmí podle paktu překročit tři procenta hrubého domácího produktu. Po finanční krizi a hospodářské recesi minulých dvou let téměř žádná země eura toto kritérium letos nesplní a většina se do něj nevejde ani příští rok.

Odpor ke společné fiskální politice podle Sieberta ilustruje příklad trvání Irska na nízké sazbě daně z firemních zisků. Dublin minulý týden při jednáních o finanční pomoci důrazně odmítal snahy evropských a zejména německých politiků přinutit Irsko ke zvýšení této daně, která podle nich nekalým způsobem láká zahraniční investory.

Merkelová letos určitou formu jednotné ekonomické správy v eurozóně podpořila. Berlín však nechce připustit nic, co by z eurozóny udělalo transferovou unii, v níž by země ohrožené platební neschopnosti dostávaly od Německa pomoc, uvedla agentura Reuters.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek