Topolánek: Plynovod Nabucco je téměř mrtvým projektem

02.12.2010
čtk

Plynovod Nabucco je téměř mrtvým projektem, protože pro něj země EU dosud nezajistily dodávky plynu. Na Pražském evropském energetickém fóru to řekl expremiér Mirek Topolánek. Ten v minulosti plynovod výrazně prosazoval.

Nabucco jako projekt je téměř mrtvý. Nechali jsme si utéct mezi prsty příležitost dodávek po produktovodu, který by šel mimo území kontrolované Ruskem, uvedl Topolánek.

Regionální energetická strategie

Problém s plynovodem Nabucco podle Topolánka souvisí s přístupem Evropské unie, která dostatečně neřeší diverzifikaci energetických zdrojů jednotlivých členských zemí. Česká republika musí v energetické bezpečnosti sledovat své zájmy a vytvořit vlastní regionální energetickou strategii, podotkl Topolánek.

Měli bychom vědět, že Nabucco je pro nás zajímavé jen tehdy, pokud bude poskytovat plyn z nezávislých zdrojů a po nezávislé trase. To již dnes téměř není splněno, řekl bývalý premiér. Maďarská velvyslankyně pro energetickou bezpečnost Anita Orbánová poznamenala, že projekt Nabucco bude jednou z priorit maďarského předsednictví EU v příštím roce.

Plynovod Nabucco o délce 3300 kilometrů, který má snížit závislost Evropy na ruském plynu, by měl spojit ložiska zemního plynu kolem Kaspického moře s centrální distribuční stanicí v Rakousku. Jeho trasa má vést přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko a měl by přepravovat ročně až 31 miliard krychlových metrů plynu.

Výstavba projektu již byla několikrát odložena. Podle posledního plánu má začít na konci příštího roku a první dodávky plynu se mají uskutečnit koncem roku 2014. Důvodem odkládání výstavby jsou vleklé dohady s potenciálními dodavateli plynu jako Ázerbájdžán či Turkmenistán.

Alternativa? LNG

Jednou z možností, jak v ČR nahradit dodávky z plynovodu Nabucco, je podle Topolánka dovoz zkapalněného zemního plynu. Jestli se Nabucco nezrealizuje, musíme hledat cesty alternativ, uvedl. Český velvyslanec pro energetiku Václav Bartuška ale poukázal na to, že budování terminálů na dopravu LNG ve střední Evropě stále provází řada logistických problémů. Reálnější by bylo zajištění reverzního toku plynu ze západní Evropy, dodal.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek