02.12.2010
čtk
Spojené státy jsou připraveny podpořit rozšíření evropského stabilizačního fondu (EFSF). Řekl to ve středu činitel americké administrativy, na kterého se odvolává agentura Reuters a podle něhož by Američané k takovému účelu využili Mezinárodní měnový fond. Ministerstvo financí USA na to ale uvedlo, že nyní se o žádné pomoci Evropě nejedná, podle zdroje ale do Evropy směřuje zmocněnec ministerstva. Ceny akcií po zprávě zrychlily růst a výrazně zpevnil i kurz eura.
Mluví o tom hodně lidí. Myslím, že o tom hovořila také Evropská komise. Je to ale na Evropanech. My bychom za těchto okolností určitě využili Mezinárodního měnového fondu, řekl činitel. Nějaký další příslib (pomoci Evropě) není to, o čem by se teď jednalo, řekl bez bližších podrobností mluvčí amerického ministerstva financí. Neupřesnil však, co myslím slovem teď. Evropský stabilizační fond má nyní k dispozici 750 miliard eur (asi 18,7 bilionu Kč).
Euro krátce po zprávě vyrazilo prudce vzhůru a vůči dolaru se vyšplhalo až na 1,3180 USD. V úterý jednotná evropská měna v závěru obchodování v USA končila na 1,3011 USD, za necelý den se tak její kurz zvýšil zhruba o 1,3 procenta. Růst zrychlily také americké akcie, Dow Jonesův index měl po zprávě zisk 2,2 procenta, Nasdaq Composite přidával 2,3 procenta.
Je zřejmé, že na trhu jsou teď velmi vážné problémy. V květnu to bylo Řecko, teď je to Irsko a Portugalsko. Pokud se to začne šířit, pak to bude obrovský problém pro celou globální ekonomiku, cituje Reuters činitele, který si nepřál být jmenován.
Americká vláda údajně nechce Evropě diktovat, jak se má ke krizi v části svých členských zemí postavit. Washington ale začíná mít z vývoje v Evropě obavy a nechce, aby se dluhová krize přenesla z Evropy na další země a nepříznivě ovlivnila hospodářský růst ve světě. Prezident Federální rezervní banky v St Louis James Bullard řekl, že situace v Evropě by měla být pro Spojené státy budíčkem.
Můžete se dostat do skutečně velmi vážných problémů, když si budete tak moc půjčovat. Tu lekci bychom si tady v USA měli vzít k srdci, řekl Bullard v rozhovoru na finanční televizi Fox Business Network. Pro Spojené státy by podle něj problémy v Evropě měly být varováním a Washington by se měl snažit dát fiskální situaci do pořádku.
Spojené státy jsou největším akcionářem Mezinárodního měnového fondu. Ten se na stabilizačním fondu EU podílí částkou 250 miliard eur, tedy celou jednou třetinou. Stabilizační fond byl vytvořen na dobu tří let, po roce 2013 má být nahrazen stálým krizovým mechanismem. Úkolem EFSF je pomáhat členským zemím EU, které se dostanou do potíží a nebudou schopny si peníze na obsluhu dluhu zajistit běžně na trhu.
Euro kvůli dluhové krizi na periferii eurozóny vůči dolaru od začátku listopadu ztratilo už asi deset procent hodnoty. Dolů jej poslaly problémy Irska, které požádalo o zahraniční pomoc, ačkoli ještě týden před žádostí tvrdilo, že pomoc nepotřebuje. Od EU a MMF má Irsko slíbeno 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč).
Přestože pomoc Irsku byla schválena, finanční trhy se nezlidnily. Prudce se zvýšily náklady na pojištění dluhopisů některých dalších vlád eurozóny, kde je riziko, že by se tyto státy mohly také dostat do potíží. Nejvíce se v této souvislosti hovoří o Portugalsku, objevují se ale i spekulace, že o pomoc by v budoucnu mohlo žádat i Španělsko.
Právě Španělsko je největším důvodem k obavám. Jeho ekonomika je totiž mnohem větší než ekonomika Řecka či Irska, a pokud by bylo nutné Španělsko zachraňovat, stabilizační fond EU by patrně nestačil. Proto se už objevily v EU dohady, zda by nebylo rozumné stabilizační fond posílit, aby zvládl i případně problémy Španělska.
Autor: Euroskop