Jednání o rozpočtu zkrachovala, EU míří k provizoriu

16.11.2010
čtk

Jednání o rozpočtu Evropské unie pro příští rok mezi členskými státy a Evropským parlamentem dnes zkrachovala. Unie se tak vůbec poprvé v historii ocitne v provizoriu a bude hospodařit podle letošního rozpočtu. To mimo jiné znamená, že nebude dostatek peněz na financování nového unijního diplomatického sboru.

Pondělí bylo posledním dnem, kdy sedmadvacítka mohla hrozbu provizoria odvrátit. Jednání se nakonec nezadrhla na výši výdajů, protože europoslanci souhlasili s úspornější verzí rozpočtu, kterou navrhly členské státy. Výdaje se tak měly zvýšit jen o 2,9 procenta ve srovnání s letošním rozpočtem. Parlament původně žádal navýšení výdajů o šest procent.

Výměnou za svůj souhlas ovšem zákonodárci žádali přístup k jednáním o rozpočtu pro roky 2013 až 2020, o němž unie v současnosti začíná debatovat. Parlament by rád prosadil, aby unijní rozpočet nebyl závislý jen na příjmu od národních vlád, ale měl k dispozici i vlastní zdroje. V úvahu připadá například jednotná evropská daň. Parlament nicméně nemá na účast při podobných jednáních z unijních smluv nárok.

„Chtěli jsme dohodu, ale je mi líto toho, že několik málo zemí zavřelo pro dohodu o rozpočtu pro rok 2011 dveře. Tvrdohlavost těchto zemí podkopává důvěru občanů v efektivní fungování EU,“ řekl novinářům krátce po skončení jednacího maratonu předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Kvůli provizoriu nebudou finance na nový diplomatický sbor

V současnosti není jasné, jak se EU zachová, protože podobným vývojem nikdy neprošla. Je evidentní, že Evropská komise bude muset připravit nový návrh unijního rozpočtu. K němu se ale za normálních okolností musí vyjádřit i národní parlamenty a celá procedura trvá řadu měsíců. Pokud by unie tento harmonogram dodržela, schvalování rozpočtu by přišlo na řadu nejspíš až na jaře příštího roku.

„Komise nyní musí navrhnout nový rozpočet. Neexistuje žádný termín, do kdy tak musí učinit, ale dá se čekat, že to bude co nejrychleji,“ uvedl parlament. Zatím není zcela vyloučeno, že evropské sedmadvacítce se podaří najít ještě jinou cestu ze současné situace, přestože se zatím žádná nerýsuje. Členské státy nicméně problematiku rozpočtu zařadily na jednání prosincového summitu EU.

Pokud unie skutečně zamíří do provizoria, nejkřiklavějším příkladem neúspěchu bude nový diplomatický sbor EU, na jehož provoz nebudou peníze. S jeho vytvořením počítá Lisabonská smlouva. Má v něm působit zhruba 8000 lidí, z toho zhruba 1200 diplomatů. Rozpočet sboru dosahuje téměř 230 miliard korun.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek