Brusel navrhne speciální daň pro banky

08.10.2010
čtk

Evropská komise navrhne příští rok v létě zavedení bankovní daně, která má pokrýt náklady na případnou záchranu krachujících finančních ústavů v Evropské unii. Komise o tom včera informovala novináře. Nezmínila se při tom o výjimce pro ČR, která bankovní daň nechce. Brusel nevylučuje ani zavedení daně z finančních transakcí, podle ní je ovšem výhodnější daň z finančních aktivit, jinak také nazývaná jako bankovní poplatek.

Pro zdanění finančního sektoru existují dobré důvody i způsoby, jak toho dosáhnout. Jsem přesvědčen, že koncepce, s níž dnes komise přichází, je správná a pomůže zajistit, aby finanční sektor spravedlivým způsobem přispíval na řešení nejnaléhavějších úkolů, s nimiž se EU i celý svět musí vypořádat, řekl novinářům eurokomisař pro daně, celní unii, audit a boj s podvody Algirdas Šemeta.

Banky by ročně zaplatily na nové dani 600 miliard korun

Komise očekává, že zavedení speciální daně, která by se odvíjela od zisků finančních ústavů, by ročně mohlo vynést zhruba 25 miliard eur, tedy více než 600 miliard korun. Banky by přitom měly zaplatit zhruba pět procent ze svých zisků. Přestože Česko podobné kroky odmítá a vyjednalo si v červnu na unijním summitu výjimku, která jej od daně má osvobodit, komise nic takového nezmiňuje. Naopak zdůrazňuje nutnost daň zavést v celé evropské sedmadvacítce.

Podle europoslance za ODS Ivo Strejčka je návrh na bankovní daň jen snahou Evropské komise jak získat vlastní finanční zdroje a stát se nezávislou na příspěvcích členských států. Je jedno, jestli se mluví o zdanění bank nebo vajíček. Komise prostě potřebuje víc utrácet a ví, že od členských států další peníze nedostane, uvedl.

Daň z finančních transakcí vyžene investory

Není vyloučené, že Brusel připraví i variantu zavedení kontroverzní daně z finančních transakcí, kterou v současnosti v EU vehementně prosazuje Německo, ale většina států ji jednoznačně odmítá. Prakticky jediným státem, který podobné zdanění v minulosti vyzkoušel, je Švédsko. Jeho vláda ovšem daň po čase zrušila, protože vedla jen k odlivu investorů, což by podle ekonomů mohlo hrozit i v celé unii.

To si podle svého dnešního vyjádření uvědomuje i Evropská komise. Daň z finančních transakcí může být zvažována jen na úrovni celé EU. Musíme ale brát na vědomí, že finanční průmysl je globálně a mezinárodně propojený. Finanční aktivity jsou soustředěny v několika málo finančních centrech uvnitř i mimo unii a navzájem spolu soupeří, uvedla komise.

Výnosy daně z finančních transakcí by byly vyšší než v případě daně z finančních aktivit. Podle Evropské komise by ročně vynesla zhruba 60 miliard eur, tedy téměř 1,5 bilionu korun, v případě, že by daň činila zhruba 0,1 procenta z finančních transakce.

S případným zdaněním bank musí souhlasit i ministři financí členských států EU, kteří se jím budou zabývat již na příštím setkání, které se uskuteční 19. října v Lucemburku. Dá se očekávat, že k případnému zavedení daní bude třeba souhlas všech zemí, tak jako je tomu v ostatních daňových problémech. Konečné schvalování se tak může protáhnout i na několik let jako v jiných podobných případech.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek