14.07.2010
čtk
Francouzští poslanci včera drtivou většinou schválili v prvním čtení zákaz nošení muslimských oděvů zahalujících celou tvář žen. Návrh zákona podala vláda. Podle ní přispěje k rovnosti mezi pohlavími a k odstranění diskriminace žen. U muslimů vzbudil návrh obavy a nevoli a výhrady k němu měla i Státní rada, která je ve věcích zákonů nejvyšší autoritou.
Zákon zakazuje ženám nosit na veřejných prostranstvích včetně ulic nikáb nebo burku, které zakrývají celý obličej. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 150 eur (asi 3800 korun) nebo povinné docházení na hodiny výchovy k občanství. Jedna z pasáží zákona se vztahuje i na muže, kteří své manželky a dcery nutí zahalovat obličej. Těm hrozí až rok vězení a pokuta 30.000 eur (760.000 korun).
Schválení bylo předem jisté, protože vláda má v Národním shromáždění pohodlnou většinu. Pro zákon hlasovalo 335 poslanců, proti byl jeden. Skoro celá opozice, tedy socialisté, komunisté a Zelení, se odmítla hlasování zúčastnit. Nošení burky a nikábu sice taky velkou většinou odmítá, ale má výhrady k některým ustanovením zákona. Zákon teď bude v září posuzovat Senát, kde je převaha vlády rovněž jasná. Pokud v něm provede změny, vrátí se zákon do Národního shromáždění.
Hlavní problémy by ale mohly vzniknout po jeho konečném schválení v parlamentu. Státní rada, která posuzuje slučitelnost zákonů s ústavou, totiž předem varovala, že naprostý zákaz by neměl nezpochybnitelný právní podklad, a doporučila, aby se zákaz omezil jen na některá veřejná místa. Předseda poslanecké frakce vládního Svazu pro lidové hnutí Jean-François Copé se vyslovil pro to, aby byly předem odstraněny všechny možné právní výhrady. Socialisté upozornili, že případné zamítnutí zákona Státní radou by byl neocenitelný dárek pro extremisty, proti nimž všichni bojujeme. Podobný zákon byl už letos v dubnu schválen v Belgii.
Ve Francii, která má 63 miliony obyvatel, žije asi pět milionů muslimů. Burku nebo nikáb podle nedávno zveřejněných údajů nosí jen asi 2000 muslimských žen. Vedení francouzské muslimské obce uvádí, že nošení burky nebo nikábu korán nevyžaduje a že ve Francii je nevhodné, ale vyslovuje obavy, že zákaz negativně ovlivní pohled veřejnosti na muslimy. Podle agentury AP má zákaz podporu většiny veřejnosti, která vidí v burkách a nikábech příznak muslimského extremismu a možného útlaku žen.
Někteří kritici prezidenta Nicolase Sarkozyho říkají, že jeho vláda zákon navrhla s cílem získat krajně pravicové voliče, kteří odmítají přistěhovalectví. Francie už před několika lety zakázala nošení okázalých náboženských symbolů ve veřejných školách a institucích. I když teoreticky se to týkalo i symbolů jiných náboženství, v praxi toto opatření směřovalo hlavně proti muslimským šátkům. Zákaz vzbudil mezi francouzskými muslimy i v některých muslimských zemích negativní reakce.
Autor: Euroskop