Radičová ustupuje, peníze do Bruselu pošle

13.07.2010
čtk

Podíl Slovenska na vzniku záchranného fondu eurozóny již není možné změnit, poté co jej odsouhlasila bývalá vláda premiéra Roberta Fica. Novinářům to dnes v Bruselu po jednání se šéfem ministrů financí eurozóny a lucemburským premiérem Jeanem-Claudem Junckerem řekla nová slovenská premiérka Iveta Radičová.

Vůbec poprvé tak připustila, že Slováci skutečně do záchranného fondu nakonec zaplatí 4,37 miliardy eur (téměř 114 miliard Kč), přestože jeho vznik ještě oficiálně neposvětili. Výše podílu není otázkou. To by znamenalo spustit celý proces nanovo, řekla Radičová.

Slovensko si klade podmínky

Bratislava si nicméně pro případný podpis vzniku záchranného fondu klade několik podmínek. Podle Radičové je to především možnost vyloučit z eurozóny stát, který špatně hospodaří, nebo přijetí regulace ratingových agentur či bankovního sektoru. Ze slov slovenské premiérky nicméně není patrné, zda jsou to skutečně podmínky, bez jejichž splnění Slovensko vznik fondu neschválí. A není to zřejmé ani ze slov slovenského ministra financí Ivana Mikloše, který se jednání Radičové s Junckerem rovněž účastnil.

Konečný souhlas s vytvořením fondu by slovenská vláda mohla dát již ve středu během svého prvního zasedání. Radičová sice odmítá něco takového slíbit, ale tlak ze strany eurozóny roste, aby tamní politici mohli záchranný fond spustit do konce července. Původně měl přitom fungovat již od 1. července.

Bývalá vláda dala tak zásadní všeobecný souhlas, že ostatní země začaly proces schvalovaní na půdě vlastních parlamentů. Tento souhlas byl vnímaný jako zásadní politický souhlas s řešením prostřednictvím záchranného fondu, uvedl slovenská premiérka.

Pomůže Slovensko i Řecku?

Zítra se to dozvíte, odkázal Mikloš novináře na výsledek středečního zasedání vlády, ale nechtěl prozradit ani jeho doporučení ostatním členům kabinetu. Co jsme vyjednali, to budeme řešit na zasedání vlády, tedy nikoliv prostřednictví médií. My jsme jasně deklarovali, že nechceme blokovat Evropskou unii a že přijmeme rozhodnutí, doplnil, aniž by specifikoval, jaké rozhodnutí vláda přijme.

Slovenský ministr financí nicméně nebyl tak odmítavý k případné finanční pomoci Řecku jako Radičová, která jí nadále striktně odmítá. Diskutovali jsme o celém tom balíku, to je půjčka Řecku a záchranný fond, řekl s tím, že ministři financí o tomto tématu v pondělí debatovali zhruba dvě hodiny, tedy výrazně déle, než se čekalo.

Juncker nicméně očekává, že Slováci schválí nejen vznik záchranného fondu, ale právě i finanční pomoc v Řecku, která v jejich případě činí 800 milionů eur (zhruba 21 miliard korun). Rozumím tomu, že je strašně těžké vysvětlit, že někdo musí ukázat solidaritu. Bylo by to mnohem jednodušší, kdyby se Řekové chovali důvěryhodně. Rozhodně se shodneme na tom, že bychom měli udělat vše, aby se takový příběh už neopakoval, doplnil.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek