Trichet: Oživení eurozóny bude pomalé

09.07.2010
čtk-aktualizace

Hospodářské oživení eurozóny bude jen pomalé a nevyrovnané, s postupem času je třeba počítat i s rizikem vyšší inflace, byť v současné době růst cen ještě neznamená problém. Řekl to dnes prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. ECB nechala podle očekávání základní úrok beze změn na historickém minimu jednoho procenta, kde jej drží od loňského května.

Na trzích podle Tricheta zůstává nejistota, která může hospodářský růst později utlumit. V této souvislosti je důležité, aby všechny členské země eurozóny dodržovaly svůj plán fiskální konsolidace. Tam, kde nynější plán na zastavení a zvrácení růstu zadlužení vlády nebude stačit, bude možná nutné přijmout ambicióznější cíle, řekl Trichet.

Žádná změna, přesně jak jsme čekali, podotkl ekonom finančního ústavu Lloyds TSB Kenneth Broux. ECB podle něj bude držet sazby na současné úrovni minimálně do konce roku. Mezibankovní sazby se ale kvůli nervozitě na trzích vytrvale zvyšují a dnes dokonce v eurech vystoupily nejvýše za posledních deset měsíců. Je rovněž otázkou, zda se trhy zklidní alespoň po zveřejnění zátěžových zkoušek na konci července.

Makroekonomická data podle šéfa ECB ukazují, že ekonomická aktivita na jaře zrychlila. Předpokládáme však, že hospodářské oživení oslabí proces úpravy bilance v některých sektorech i vyhlídky na trhu práce, poznamenal Trichet. Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vykázala proti předchozím třem měsícům růst pouze 0,2 procenta.

Zátěžové testy bank nechce ECB komentovat

Trichet dostával na tiskové konferenci dotazy i k zátěžovým testům bank, na žádné z nich ale nechtěl odpovídat. Výsledky testů budou zveřejněny až později a ECB je podle Tricheta v předstihu komentovat nebude.

Kde to bude nutné, tam bude třeba přijmout odpovídající kroky, řekl Trichet k otázce zátěžových zkoušek. Omezil se přitom na konstatování, že banky musejí mít v pořádku bilanci, efektivně řídit riziko a používat transparentní a pevný podnikatelský model. Jedině tak budou odolnější vůči budoucím rizikům, uvedl.

Dozorové orgány v Evropě v posledních dnech vyjádřily určitou důvěru v zátěžové zkoušky, s jejichž pomocí zkoumají zdraví bank. Trhy se snaží získat co nejvíce informací o celém procesu, než bude k dispozici konečný verdikt, výsledky ale budou zveřejněny až 23. července. Zkoušek se účastní celkem 91 bank, včetně mnoha regionálních, kde analytici očekávají nejvíce problémů.

Pokud jde o inflaci, riziko jejího růstu se bude podle Tricheta odvíjet především od cen komodit. Výraznější, než se dosud předpokládalo, může být navíc i zvyšování nepřímých daní a úředně stanovovaných cen, vzhledem k potřebě fiskální konsolidace v nadcházejících letech. V příštích měsících také očekáváme, že inflace bude výrazněji kolísat a bude mít tendenci se v závěru roku poněkud zvyšovat, řekl.

Pumpování peněz bankám bude pokračovat

Dopady finanční krize se ECB snaží mírnit tím, že do bankovního systému vytrvale pumpuje hotovost. Minulý týden banky splatily roční nouzové úvěry v objemu 442 miliard eur (asi 11,2 bilionu Kč), ECB je ale vystřídala novými úvěry s kratší splatností a hned v den splatnosti dala také bankám možnost čerpat další levné úvěry v neomezeném objemu. Pomoc bankám Trichet zatím omezovat nechce.

Jak víte, stále jsme v režimu, kdy poskytujeme neomezenou likviditu jak u hlavních refinančních operací se splatností jeden týden, tak v případě úvěrů splatných za jeden a tři měsíce, dodal Trichet. Trh by ale chtěl vědět, zda má ECB v úmyslu podporu likvidity prodloužit. Nyní stále platí, že program podpory skončí v polovině října.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek