04.07.2010
čtk
Výsledky testů, jak jsou evropské banky schopny vypořádat se s další hospodářskou krizí a jinými finančními šoky, budou známy 23. července. Uvedla to dnes francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. Dodala zároveň, že sektor je v dobré kondici.
Bankovní dozor v Evropě provádí zátěžové testy bankovního systému pro zjištění jeho stavu po finanční krizi. Systém teď budou čekat přísnější kapitálové požadavky, nové daně a další regulační opatření.
Brzy uvidíte seznam bank, které zátěžový test podstoupí, řekla ministryně. Dozor také zveřejní kritéria, která použije, a přiblíží, jak velkou zátěží banky otestuje. A uvidíte, že banky v Evropě jsou silné a zdravé, dodala Lagardeová s tím, že o francouzské banky se neobává vůbec.
Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet uvedl, že věří, že testy bank pomůžou důvěru trhů obnovit. Zároveň podotkl, že se Evropa podle něj v žádném případě nedostane v krátké době do recese znovu. A připomněl, že státy skupiny G20 mají před sebou ještě obrovské množství práce v regulaci finančního sektoru a vybalancování světové ekonomiky.
Podle modelových testů, které provedli analytici, si banky KBC, National Bank of Greece, Commerzbank, Crédit Agricole a Dexia vedly hůře než jejich větší rivalové. Nespadly ale pod rizikovou hranici.
Bankovní regulátoři již testovali u 25 velkých bank z Evropské unie odolnost vůči hospodářskému poklesu a rostoucím ztrátám z úvěrů. Zdroje sdělily, že se testy rozšíří na více než stovku institucí v regionu. Rozšířené testy také zahrnou rizika, která bankám hrozí z držení státních dluhopisů.
Někteří analytici říkají, že by zátěžové testy mohly obnovit důvěru investorů v odvětví a že povedou k rekapitalizaci slabších bank. Jiní ale dodávají, že je potřeba znát přesná kritéria testů, pokud mají jejich výsledky přesvědčit trh.
Autor: Euroskop