17.06.2010
čtk
Lídři Evropské unie se dnes na summitu v Bruselu shodli na přísnějších sankcích vůči Íránu kvůli jeho jadernému programu. Jde třeba o zákaz vývozu technologií používaných při těžbě ropy a plynu a o omezení finančních toků do íránských bank. Rusko Evropskou unii a USA za jednostranné zpřísnění sankcí tvrdě kritizovalo.
Sankce EU jdou nad rámec opatření, které před časem schválila OSN. Jejich cílem bylo přimět Írán k návratu k jednacímu stolu ohledně jeho jaderného programu. Na přísnějších sankcích se shodli již v pondělí ministři zahraničí zemí EU, takže dnešní potvrzení šéfy států a vlád se všeobecně očekávalo.
Evropa i některé další západní země Írán podezírají z vývoje jaderných zbraní, Teherán nicméně tvrdí, že jeho jaderný program má čistě civilní účely. Evropská rada hluboce lituje, že Írán nevyužil mnoha příležitostí, které mu byly nabídnuty, aby odstranil obavy mezinárodního společenství o povaze íránského jaderného programu, uvedli lídři EU. Sankce, které by měly podle agentury Reuters začít platit během několika týdnů, tak prý byly nevyhnutelné.
Rusko dnes Spojené státy a Evropskou unii za zpřísnění sankcí ostře kritizovalo. Jsme mimořádně zklamáni, že ani Spojené státy ani Evropská unie nevyslyšely naše výzvy, aby se takových kroků zdržely, řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
Sankce OSN rozšiřují mimo jiné o 40 firem okruh společností, jejichž aktiva by měla být zmrazena kvůli podezření, že pomáhají rozvíjet íránský jaderný program. Daná rezoluce OSN rozšiřuje i zbrojní embargo vůči Íránu a vyzývá státy OSN, aby neposkytovaly palivo nebo přístavní služby plavidlům, jež přepravují zakázaný náklad do islámské republiky.
Autor: Euroskop