Premiér Jan Fischer: ČR je jasně proti nové bankovní dani v EU

17.06.2010
čtk

Česko je podle premiéra Jana Fischera proti zavedení nové bankovní daně v Evropské unii. Na dnešním summitu unie bude proto prosazovat změnu postoje EU. V návrhu dokumentu, který mají lídři členských států schvalovat, se unie zavazuje, že daň, z níž by se v budoucnu měla platit případná záchrana finančních ústavů, zavede. Češi ale chtějí, aby text hovořil jen o tom, že EU o jejím zavedení uvažuje.

Máme s tím textem, tak jak je připraven, problém. Česká republika konzistentně uplatňuje stanovisko, že to je příliš rigidní, je příliš mnoho ještě nezodpovězených otázek na odborné úrovni, než abychom přijali nepružné politické rozhodnutí, které by nerespektovalo odlišnosti jednotlivých zemí, řekl Fischer.

Evropská komise před nedávnem navrhla, že příjem z nové speciální bankovní daně, možná daně z finančních transakcí, by se spravoval odděleně od státních rozpočtů. Plynul by tak do speciálních národních fondů, které by měly sloužit jako pojistka pro případ, že některé z finančních ústavů by se dostaly do potíží. Brusel tak chce zabránit tomu, aby se opakovala situace z doby během finanční krize, kdy evropské vlády zachraňovaly některé banky z peněz daňových poplatníků.

EU chce, aby stejný princip prosazovaly i další země světa. K přijetí nové bankovní daně chce přesvědčit i skupinu G20, tedy 20 největších ekonomik světa, jejichž představitelé se sejdou na konci června v kanadském Torontu. Nedávné setkání ministrů financí G20 však ukázalo, že naděje EU na úspěch jsou jen mizivé. Také dalším zemím, stejně jako Česku, totiž vadí, že unie nespecifikovala, jak by daň měla vypadat.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek