Van Rompuy nevylučuje změnu zakládajících smluv EU

14.06.2010
čtk

Evropská unie by neměla vyloučit možnou změnu zakládajících smluv s cílem posunout ekonomickou integraci a dostat se ze současné krize, řekl v rozhovoru pro Financial Times předseda Evropské rady Hermann van Rompuy.

Toto prohlášení je překvapující, jelikož před prvním setkáním expertní skupiny pro evropské ekonomické vládnutí v květnu požadavek na změnu zakládajících Smluv ze strany Německa odmítl. „Musíme jednat v rámci současných Smluv, řekl 21. května pro bruselský deník Le Soir. „Není možné znovu od začátku podstoupit strastiplnou cestu změn zakládajících smluv. Jsou před námi jiné úkoly, dodal.

Změna Smluv s cílem zpřísnit Pakt stability a růstu a umožnit vyloučení rozpočtově nezodpovědných států z eurozóny je požadovaná kancléřkou Merkelovou. Otevření Lisabonské smlouvy je nicméně nesmírně choulostivé téma. Cesta k Lisabonské smlouvě trvala osm let a zahrnovala kromě váhání prezidenta Klause i odmítavá referenda ve Francii, Irsku a Nizozemí.

Revize Lisabonské smlouvy sice není podle názoru van Rompuye prioritou, může však být požadována v budoucnosti. „Pokud se na tom dohodneme, bude tím příštím krokem, ale bude to trvat dlouho. V této otázce neexistuje žádné tabu. Ale nyní fungujeme v rámci existujících Smluv, řekl Van Rompuy.

„Osobně nejsem pro (změnu Smluv), protože za ní vidím problémy, které přinese. Ale má pozice není ta nejdůležitější. Pokud bude shoda o změně Smluv, nebudu jí bránit. Nacházíme se v krizi. A v jedné z nejhorších situací, co je možné si představit. Nebylo by moudré vylučovat některá řešení,dodal.

Barroso: Představa o změně Smluv je naivní

Van Rompuy se stejně jako předseda Komise José Manuel Barroso obává, že rozhodnutí změnit zakládající smlouvy by podnítilo Velkou Británii a další členské státy k snaze o prosazení vlastních národních zájmů, uvádí Financial Times.

Předseda Evropské komise Barroso německé plány na změnu zakládajících Smluv EU v rozhovoru pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung rázně odmítl. „Je naivní věřit, že je možné provést reformu zakládajících smluv pouze v oblastech, které jsou důležité pro Německo. Poté by jistě přišli také Britové a další s vlastními přáními, řekl 25. května Barroso.

V rozhovoru pro Financial Times Van Rompuy také označil za přehnané obavy, že úsporné programy evropských vlád zadusí hospodářský růst. „Fiskální konsolidace podle mé zkušenosti nemá žádný reálný dopad na hospodářský růst. Rozhodně pokud je pozvolná, může být dokonce pro hospodářský růst prospěšná, řekl.

Předseda Evropské rady také předpověděl, že představitelé eurozóny nejen posílí rozpočtová pravidla, ale i představí mechanismy k monitorování národní konkurenceschopnosti a vymáhání strukturálních reforem. Pokud každoroční hodnocení výsledků národních vlád ukáže, že se vyhýbaly opatřením nutným k růstu konkurenceschopnosti, dostanou se pod tlak ostatních členů eurozóny, veřejného mínění a finančních trhů. „To může být hlavní příspěvek k posílení hospodářského růstu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek