Odboráři varují: EU čeká horký podzim

04.06.2010
čtk

Evropa by v následujících měsících mohla zažít sociální bouře kvůli plánovaným škrtům v řadě zemí Evropské unie, které mají zabránit šíření dluhové krize. Novinářům to dnes v Bruselu řekl šéf Evropské odborové konfederace ETUC John Monks.

Podle něj odboráři chystají řadu protestních akcí, které vyvrcholí 29. září celoevropským protestem a pochodem v Bruselu, jehož by se mělo zúčastnit až 100.000 lidí.

Všímám si, že lidé jsou čím dál více naštvaní, obzvláště v době, kdy přicházejí škrty. Myslím, že to bude velmi horký podzim. Žádná vláda by si neměla myslet, že to zvládne bez účasti odborů, uvedl Monks, který se dnes sešel se šéfem Evropské komise José Barrosem.

Zatímco odboráři varují, že rozpočtové škrty by mohly přiškrtit hospodářský růst, Barroso tvrdí, že Evropa se bez nich neobejde. Podle něj je nezbytná nejen náprava nadměrných rozpočtových schodků, ale i přijetí zásadních strukturálních reforem. Pouze pokud ukážeme, že naše snaha dát věci do pořádku, pak budeme schopní získat důvěru v naší ekonomiku a hospodářský růst, dodal předseda Evropské komise.

Hlavní protesty při schůzce ministrů financí v Bruselu

Odboráři nicméně protestní akce zorganizují a není náhodou, že hlavní protesty se uskuteční právě v den zasedání ministrů financí EU v Bruselu. Právě šéfové státních pokladen schvalují navržené změny unijních rozpočtových pravidel, která mají v blízké budoucnosti značně přitvrdit a země EU je nebudou schopny splnit, pokud se neodhodlají ke škrtům ve veřejných výdajích.

Největší odborářské demonstrace nejspíš čekají země jako Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie a Irsko, které v rámci EU a eurozóny bojují v současnosti s největšími ekonomickými problémy. Protesty by se ale neměly vyhnout ani Velké Británii, jejíž nový vláda oznámila celou řadu úsporných opatření, a Francii, která chystá zásadní penzijní reformu.

Zloba je velmi značná ve Španělsku, Řecku a samozřejmě v Portugalsku. V Británii se zase lidé obávají prudkého nárůstu protestních akcí zaměstnanců a to zejména ve veřejné správě, doplnil Monks.

Čeští odboráři zatím neví, zda se k protestům připojí. Budeme mít naši radu, a tam se teprve dohodneme, co a jak, odpověděl po čtvrtečním zasedání tripartity předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil na otázku, zda se ČMKOS akcí zúčastní. Podrobněji se zatím nechtěl vyjadřovat.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek