Mezi odpůrci bankovní daně EU je i Francie

27.05.2010
čtk

Počet odpůrců nového návrhu na zdanění bank, který ve středu představila Evropská komise, postupně roste. K Velké Británii, jež svůj nesouhlas vyslovila již před časem, se nově přidala i Francie. Deník Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje z Paříže uvedl, že Francouzi mají podobně jako někteří ekonomové obavy z takzvaného morálního hazardu.

Evropská komise chce, aby banky odváděly novou daň do speciálního fondu, který by zřídil každý členský stát EU. Vybrané finanční prostředky by se využily v případě, že by se celý finanční systém dostal do podobných problémů jako při krizi, kterou v září 2008 rozpoutal pád americké investiční banky Lehman Brothers.

Ekonomové ovšem upozorňují na riziko, že existence podobných fondů by mohla znamenat, že státy již nikdy nenechají padnout finanční ústav. Takový morální hazard by ovšem mohl způsobit, že banky nebudou nuceny obezřetně podnikat a pro klienty zmizí rozdíly mezi bankami v jejich důvěryhodnosti a kvalitě.

Češi k návrhu Komise rezervovaní

Velmi rezervovaně se nejspíš ze stejného důvodu ke komisnímu návrhu staví i české ministerstvo financí. Předpokládáme, že se detaily návrhu dozví ministři financí na svém zasedání příští měsíc. Nebráníme se debatě, zatím je ale náš postoj rezervovaný. Příliš nadšení to u nás zatím nebudí, řekl ve středu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Londýnu i Paříži však vadí i skutečnost, že by fondy, v nichž by se měly ukládat vybrané daně, měly být striktně odděleny od státních rozpočtů, aby na ně politici mohli jen stěží dosáhnout. Smyslem nového zdanění pro banky by mělo být navýšení veřejných výdajů, řekl novinářům šéf britských financí George Osborne.

Velká Británie se stejně jako další země EU potýká s velmi špatným stavem veřejných financí. Letošní rozpočtový deficit by měl činit až 12,4 procenta HDP a být tak jeden z nejvyšších, ne-li nejvyšší v celé unii. Britské vládě by se tak peníze od finančních ústavů mohly hodit. Francouzské ministerstvo financí rovněž oficiálně oznámilo, že se mu myšlenka odděleného fondu příliš nezamlouvá.

Vypadá to, že bychom mohli mít odlišný příspěvkový systém pro finanční sektor v celé Evropě! komentoval postoje členských států EU analytický internetový server Eurointelligence. Otázkou je, jak by na podobný systém zareagovaly trhy, které dlouhodobě kritizují EU kvůli přílišné rozdílnosti názorů i jednotlivých hospodářství.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek