Barroso označil německé plány na změnu Smluv za naivní

25.05.2010
Euroskop

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v rozhovoru pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung označil německé plány na změnu zakládajících Smluv EU s cílem zpřísnit Pakt stability a růstu za naivní. Berlín podle něj také neprokázal dostatečnou míru vůdcovství při nynější krizi eurozóny.

V dnes publikovaném rozhovoru Barroso označil za „naivní věřit, že je možné provést reformu zakládajících smluv pouze v oblastech, které jsou důležité pro Německo. „Poté by jistě přišli také Britové a další s vlastními přáními, dodal.

Reagoval tím na návrhy kancléřky Merkelové na změnu zakládajících smluv EU , která by měla vést k posílení rozpočtové disciplíny v eurozóně. Požadavek na změnu zakládajících smluv EU vznesla v souvislosti s úvodním setkáním expertní skupiny vedené Hermannem van Rompuyem pověřené reformou hospodářského vládnutí v EU.

„Již v současných smlouvách existuje možnost odebrat hlasovací práva v Radě státu, který hrubě a trvale porušuje základní pravidla a obchází vládu práva. Také v proceduře pro nadměrný rozpočtový deficit dotčený stát nehlasuje, uvedl předseda Komise.

Odmítl výtku Komisi, že se nezasadila proti národním rozpočtovým deficitům. „Problémem byly některé členské státy, mezi nimi i Německo. V letech 2003-2004 Německo společně s Francií mobilizovaly většinu členských států, aby hlasovaly proti pokusu Komise uvalit přísnější sankce na základě Paktu stability a růstu, řekl.

Euro není příčinou krize

Krizi podle něj nezpůsobilo euro, ale skutečnost, že si Evropa žila nad poměry. Krize nezačala v eurozóně, ale jako globální finanční krize. Ta vyjevila slabá místa eurozóny a členských států, uvedl. Nicméně zatímco členské státy budou muset šetřit, byl by Barroso velmi překvapen, pokud by se snižoval i rozpočet EU. „Důsledkem globalizace můžeme určité věci mnohem lépe dělat na evropské než na národní úrovni, čímž mohou národní výdaje poklesnout, vysvětlil.

Na začátku krize Berlín podle portugalského politika vzbuzoval pochybnosti o tom, zda chce Řecku pomoci. Pokud by EU jednala dříve, byly by náklady na řešení z finančního i politického pohledu nižší, domnívá se Barroso.

„Německo mělo až do současnosti velký prospěch z eura, řekl. Politici by to měli podle něj veřejnosti jasně říkat. „Osmdesát šest procent ze 134 miliard obchodního přebytku Německa bylo z obchodu se zeměmi EU, uvedl předseda Komise. Německo tedy podle něj má zájem na stabilitě eura nejen kvůli solidaritě, ale i z vlastních zájmů.

„Evropská unie potřebuje Německo ve vůdčí roli. Přál bych si od německého vedení, ať již ve vládě nebo v opozici, na spolkové nebo zemské úrovni, aby se zasazovalo za Evropu. Jinak budeme mít problém, uzavřel rozhovor.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek