20.03.2010
čtk
Evropská komise navrhne vytvoření programu státních půjček, které mají pomoci zadluženému Řecku. Novinářům to včera řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Řekům by případně půjčily jen země eurozóny, nikoliv celé Evropské unie. S mechanismem však musí jejich lídři souhlasit, jednat by se o něm mělo na nadcházejícím summitu EU.
Vyzývám lídry EU, aby s vytvořením tohoto nástroje vyslovili souhlas co nejdříve, řekl šéf komise vybraným novinářům z tiskových agentur. Podle něj není možné prodlužovat současnou situaci. Řecko sice v současnosti EU ani například Mezinárodní měnový fond o pomoc nepožádalo, ale řecký premiér Jorgos Papandreu dnes varoval, že se blíží doba, kdy si jeho země již nebude moci půjčovat.
Takový nástroj by se skládal ze systému bilaterálních půjček a byl by plně v souladu s částí evropských smluv, která zakazuje pomoc zemím eurozóny, a navíc by byl spojen s řadou podmínek, popsal Barroso případný mechanismus. Jako představitel Evropské komise tak vůbec poprvé potvrdil předchozí mediální spekulace, že případná pomoc Řecku by se skládala z půjček, a nikoliv například záruk za úvěry.
Zatím není zřejmé, zda Řecku bude muset půjčit každý stát eurozóny včetně Slovenska, nebo bude celý program postaven na dobrovolnosti. Někteří ekonomové nicméně odhadují, že by státy mohly Řekům takto přispět až 25 miliardami eur, tedy zhruba 625 miliardami korun.
Mechanismus by podle informací ČTK nemusel projít tradiční schvalovací procedurou, která čeká ostatní legislativní návrhy z pera Evropské komise. Šlo by v podstatě o mezivládní mechanismus, na jehož plnění by dohlížela právě komise.
Otázkou rovněž zůstává, zda by se do záchrany Řecka zapojil i Mezinárodní měnový fond. Země se tomuto kroku dosud vyhýbala, ale v poslední době jej opatrně připouští stejně jako další evropští politici. Barroso zapojení MMF rovněž nevyloučil. Nechci spekulovat, jestli tam bude nějaký příspěvek MMF, řekl.
Autor: Euroskop