16.03.2010
čtk
Evropský úřad pro výběr personálu (EPSO) dnes vyhlásil nové konkurzy na dobře placená místa v institucích Evropské unie. Zúčastnit se jich mohou i Češi či Slováci, stejně jako další občané zemí EU.
Výběrová řízení by se podle Bruselu měla odlišovat od předchozích konkurzů, které byly vypisovány v minulých letech ve spíše nepravidelných intervalech. V nich museli kandidáti navíc nejprve odpovídat mimo jiné na vědomostní otázky z dějin EU.
Nyní bude výběrový proces pravidelně probíhat každoročně a zaměřen bude víc na hodnocení konkrétních schopností pro tu či onu pozici. Výrazně se zkrátí délka řízení – z dosavadních až dvou let na pět až devět měsíců.
Vzhledem k tomu, že se EU v roce 2004 a 2007 rozšířila o dalších 12 zemí včetně Česka a Slovenska, tak řada konkurzů v minulých letech byla otevřena hlavně občanům z nově přijatých zemí.
Cílem bylo, aby se zvýšilo jejich zastoupení v unijních institucích. Nyní se unie zase postupně vrací zpět k soutěžím, které budou otevřeny lidem ze všech jejích států, i když Brusel nevylučuje, že by některá řízení v budoucnu mohla být opět cílena na konkrétní národnosti.
První nová výběrová řízení, která dnes byla vyhlášena, jsou určena pro uchazeče s vysokoškolským vzděláním. EU má zájem hlavně o experty na evropskou administrativu, právo, ekonomii, informační technologie a audit.
Lidé se mohou přihlásit do 15. dubna. Následovat budou i konkurzy na asistenty a různé jazykové experty.
Na pracovním trhu s neustále sílící konkurencí musí být evropské orgány schopny přilákat širokou škálu těch nejlepších uchazečů, podotkl před několika dny eurokomisař Maroš Šefčovič při představování reforem.
Základní plat euroúředníků bez příplatků se pohybuje zhruba od 2500 eur (64.000 korun) až po téměř 18.000 eur (460.000 korun) u těch nejvýše postavených.
Autor: Euroskop