Boj před rakouskými volbami se zostřuje

08.03.2010
čtk

Boj před prezidentskými volbami v Rakousku se začíná přiostřovat. Vášnivá debata se rozpoutala kolem kandidátky populistických svobodných (FPÖ) do nejvyššího úřadu Barbary Rosenkranzové, konkrétně kolem jejích případných nacistických názorů. Tato politička a desetinásobná matka totiž žádala zrušení zákona o denacifikaci Rakouska a o zákazu nacistické strany. Po vlně kritiky z různých stran se dnes od nacistické ideologie distancovala.

Odsuzuji z přesvědčení zločiny nacionálního socialismu. Distancuji se rozhodně od ideologie nacionálního socialismu, řekla dnes na tiskové konferenci ve Vídni Rosenkranzová.

Politička Svobodné strany Rakouska (FPÖ) se přitom před pár dny nechala slyšet, že zákon o zákazu nacismu odporuje svobodě slova a shromažďování. Tato práva by podle ní měla být na prvním místě. Připustit by se prý měly i obskurní či zavrženíhodné názory. Dnes řekla, že normu z roku 1947 nikdy nezpochybňovala a že média její slova špatně interpretovala.

Připomněla, že je v politice 18 let. Řekla, že demokracie, svoboda a lidská důstojnost jsou základem její politické práce a že její politické angažmá je výrazem lásky k vlasti, k Rakouské republice, k její neutralitě a ke svobodě.

FPÖ vystupuje proti přistěhovalectví a prezentuje se jako ochránkyně tradičních křesťanských hodnot.

Šéf vídeňské židovské obce Ariel Muzicant političku a stranu kritizoval. Podle něj je u FPÖ stále patrnější, že jsou jí krajně pravicové myšlenky blízké. Podotkl, že se členové strany sice navenek od nacistické ideologie distancují, ale pak se setkávají s pravicovými extremisty.

Bývalý kancléř Franz Vranitzky v nedělním nočním diskusním pořadu rakouské televize uvedl, že před pár dny Rosenkranzová zákon relativizovala, nyní – když se chce stát prezidentkou – říká něco jiného. Za výstražné znamení by se podle něj mělo považovat to, že veřejně činná osoba zpochybňuje demokratický politický pluralismus.

Ani mnohé Rakušany dnešní vystoupení Rosenkranzové nejspíš nepřesvědčí. Tahle velká matka pojmenovala své děti germánskými jmény. Ať nikomu neříká, že nesní o velkoněmecké říši, řekla ČTK Vídeňanka Barbara. S ní souhlasí i její matka. Na jména dětí kandidátky poukazují také mnozí účastníci internetových diskusí. Političčiny potomci se jmenují třeba Arne, Hildrun, Sonnhild či Wolf.

Prezidentské volby se uskuteční 25. dubna. Obyvatelé si hlavu státu vybírají přímo. O úřad se uchází i současný prezident Heinz Fischer. V minulosti byl členem sociální demokracie, která nyní s lidovci v zemi vládne. Členství ve straně pozastavil. Jeho nejsilnější protivnicí je právě Rosenkranzová. Lidovci či zelení s vlastními kandidáty nepřišli.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek