08.03.2010
čtk
Americký prezident Barack Obama se v úterý sejde s řeckým premiérem Jorgosem Papandreuem, jehož země se potýká s obrovským zadlužením. Očekává se, že oba státníci budou o fiskální situaci Řecka ohrožující stabilitu eura jednat.
Papandreu v současnosti objíždí své významné protějšky, aby pro svou zemi získal podporu. V pátek již jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, v neděli zase navštívil Paříž. Podle anglického deníku The Guardian řecký premiér požádá o podporu při řešení krize i šéfa Bílého domu. Obama s ním pak prý bude chtít hovořit také o vyslání dalších řeckých vojáků do Afghánistánu.
Řecko se potýká s vysokými dluhy a má vysoký rozpočtový deficit. Země už přijala další úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur (zhruba 123,7 miliardy Kč), což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu. O dalších úsporách Atény rozhodly už dříve. Šetření se ale nelíbí odborům, takže zemí zmítá vlna stávek.
Euro od prosince kleslo o 15 %
Kvůli obavám ze státního bankrotu Řecka již od prosince oslabila společná evropská měna zhruba o 15 procent. Výjimečné nejsou ani obavy, že by řecké potíže mohly společnou evropskou měnu zcela potopit. V poslední době je vyjadřoval třeba známý finančník George Soros. Americké úřady ale údajně vyšetřují jeho a další hedgeové fondy kvůli podezření, že se domluvily na společném postupu při sázce několika miliard dolarů na oslabení eura.
Řecká krize nicméně obnažila skutečnost, že země používající euro pro podobné situace, jako je řecká fiskální krize, nemají záchranné mechanismy. Ukázalo se také, že v klíčové zemi eurozóny Německu není příliš velká ochota pomáhat Aténám, jež řadu let falšovaly statistiky o svém zadlužení, aby plnily závazná rozpočtová kritéria.
Sarkozy slíbil pomoc
Sarkozy nicméně v neděli v Paříži po jednáním s Papandreem Řecku slíbil, že Evropa s ním bude solidární a že ostatní členové eurozóny budou stát po jeho boku. Řecká centrální banka dnes navíc uvedla, že si země nakonec poradí bez zahraniční pomoci. Dokládá to podle ní zájem investorů o emisi řeckých dluhopisů z minulého týdne.
Řecko mělo loni rozpočtový deficit 12,7 procenta HDP, což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. Pravidla EU povolují mít rozpočtový deficit do tří procent HDP. Atény slibují, že jej letos sníží na 8,7 procenta HDP. Vysoké zadlužení jim údajně pomáhala zakrývat americká banka Goldman Sachs. Zároveň ale prý nakupovala cenné papíry, na nichž by vydělala v případě řeckého státního bankrotu.
Autor: Euroskop