Kohout a Westerwelle řešili kontroly Čechů v Německu

05.03.2010
čtk

Kontroverzní kontroly českých řidičů, které německá policie provádí v německém pohraničí, neporušují schengenskou dohodu, některé případy ale odporují jejímu duchu. Shodli se na tom ve čtvrtek ministři zahraničí Německa a Česka Guido Westerwelle a Jan Kohout. Šéf německé diplomacie přislíbil, že se berlínská vláda těmito případy bude zabývat.

Německo zavedlo kontroly v třicetikilometrovém pásmu od hranic s Českem poté, co ČR vstoupila do schengenského prostoru bez hraničních kontrol uvnitř EU. České ministerstvo od té doby dostalo okolo 100 stížností českých řidičů na údajně přehnaně důkladné prohlídky zejména v Bavorsku, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale i na arogantní chování policistů a celníků v civilu.

Předseda ODS Mirek Topolánek kvůli tomu v úterý obvinil německé orgány z šikany Čechů a žádal omluvu bavorské nebo německé vlády. Německé úřady ale již dříve kritiku odmítly.

Kohout dnes předal svému německému kolegovi jednu ze stížností, při níž byl český občan přinucen při kontrole odevzdat vzorek tělních tekutin.

V našem pojetí je to skutečně porušení lidské důstojnosti a minimálně to odporuje duchu (schengenské dohody), prohlásil Kohout. Westerwelle mu prý přislíbil, že stížnost předá německému ministru vnitra Thomasi de Maiziéremu a že se problém dostane na jednání spolkové vlády.

Německo nemá nejmenší zájem, aby k nějakým podobným excesům docházelo, je přesvědčen Kohout, podle nějž má tato otázka potenciál zbytečně narušovat naše jinak velice dobré vztahy.

V žádném případě nepomýšlíme na diskriminaci občanů a občanek tak nádherné země, jako je Česko, ujišťoval Westerwelle na společné tiskové konferenci po jednání. Německo podle něj kontroly provádí proto, aby do země nepronikaly třeba drogy. Ač stovka stížností za dva roky při tak velkém množství kontrol podle něj není nijak závratné číslo, německá vláda bere stížnosti vážně a bude se jimi prý zabývat.

Oba ministři také hovořili o projektu Východního partnerství EU se šesticí postsovětských republik, do něhož by v některých oblastech rádi zapojili i další země na východ od EU jako Rusko nebo Turecko nebo o energetické bezpečnosti. Při jednání s výkonným ředitelem Svazu německého průmyslu (BDI) Wernerem Schnappaufem nadnesl Kohout i téma dostavby jaderné elektrárny Temelín, kterou vnímá s obavami mnoho Němců zejména v sousedním Bavorsku.

Reakce byla velmi chápavá a řekl bych dokonce velmi pozitivní, uvedl Kohout, podle něhož i Německo vnímá, že využití jaderné energie je jedním z prostředků jak dosáhnout ambiciózních ekologických závazků EU i energetické nezávislosti.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek