Šéf NATO Rasmussen přicestoval do Česka

05.03.2010
čtk

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen přicestoval včera vpodvečer do Česka. ČTK to řekl vládní mluvčí Roman Prorok. Dnes bude šéf aliance jednat s českými představiteli. Rasmussena bude například zajímat to, jak se parlament vypořádá s vládním návrhem navýšit českou účast armádního kontingentu v Afghánistánu. Posilování jednotek alianční mise ISAF v Afghánistánu je totiž součástí strategie USA a Severoatlantické aliance na vyřešení složité bezpečnostní situace v zemi.

Český kabinet navrhuje vyslání dalších 55 lidí a dvou radarů. Sněmovní branný výbor to nepodpořil. Parlament dosud pro letošní rok schválil nasazení až 535 vojáků v Afghánistánu.

Rasmussen se setká s premiérem Janem Fischerem a se šéfy ČSSD a ODS Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem. ČSSD už dala najevo, že navýšení odmítá, naopak zástupci ODS jsou pro. Generální tajemník pohovoří též s ministrem zahraničí Janem Kohoutem a zástupci armády. Budou jednat o strategické koncepci NATO, vztazích aliance s Ruskem a roli aliance v globální společnosti.

Vondra a Kohout: NATO by mělo udržet rovnováhu mezi obranou členů a misemi

Kohout nedávno řekl, že nová koncepce NATO by měla posílit obranné záruky pro státy střední a východní Evropy. Podobně se vyjádřil také senátor ODS Alexandr Vondra, bývalý vicepremiér a někdejší velvyslanec v USA. Podle obou by NATO mělo udržet rovnováhu mezi zahraničními misemi a tradiční obrannou svých členů.

Rasmussen se v minulých dnech v USA vyslovil pro spolupráci aliance s Moskvou při budování systému protiraketové obrany. Česko a Polsko figurovaly v původních plánech Američanů na vytvoření protiraketového štítu ve střední Evropě. Záměr ale Washington po nástupu prezidenta Baracka Obamy začal přehodnocovat. Nový projekt by měl zahrnout celou alianci; podle Kohouta je dobře, že v něm Česko bude hrát aktivní roli. Neočekává však, že v ČR vznikne nějaký velitelský post, ale spíš post určený k výměně informací.

Ke vztahům EU a NATO Rasmussen ve španělském městě Palma de Mallorca nedávno uvedl, že by měly mít těsnější vojenské i politické vztahy. Zvlášť je to podle něj důležité v regionech, v nichž mají oba bloky své síly.

Při své návštěvě Česka by čeští zástupci Rasmussena mohli informovat také o iniciativě pro větší využití vrtulníků typu Mi v misích NATO. V čele iniciativy stojí Česká republika, podporují ji Američané.

Minulý rok si Česko připomnělo deset let od svého vstupu do NATO. Prahu při té příležitosti loni v březnu navštívil tehdejší generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer. Rasmussen bude v Česku od svého nástupu loni v srpnu do funkce poprvé. Nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ukázal, že většina lidí považuje alianci za potřebou organizaci.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek