08.02.2010
čtk
Premiér Jan Fischer nevylučuje, že platy náměstků a dalších vedoucích úředníků na ministerstvech se nebudou řídit tabulkami, ale výkonem jednotlivých resortů. Předseda vlády to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vázat platy ministerských úředníků na výkon a úspory doporučila již dříve také Národní ekonomická rada vlády (NERV).
Dovedu si to velmi dobře představit. Výkonnost má podnik, výkonnost má fabrika, u ministerstva to dlouho neplatilo, ale ono to u něj samozřejmě platí a je to dokonce měřitelné, uvedl Fischer. Platy ministerských manažerů by potom podle něj byly smluvní, nikoli tabulkové.
Případné změny v platech na ministerstvech budou podle premiéra součástí úsporných opatření, na která prý bude muset navázat každá vláda, která jeho kabinet vystřídá.
Dalším mzdovou úpravou, s níž podle serveru iHNed.cz počítá ministerstvo financí v rámci materiálu nazvaném Exit strategy, je dlouhodobé zkrácení balíku peněz určených na platy státních zaměstnanců. Rozpočet by se měl zkrátit o jedno procento, a to nejméně do roku 2013. Návrh na snížení platů státním zaměstnancům je zatím orientační. My tím chceme říct, že bychom se měli při úspoře provozních výdajů podívat i na náklady na platy veřejných zaměstnanců, cituje server Janotu.
Vláda se podle Fischera nyní zaměřuje na takzvaná východiska z krize. Máme východiska z krize, 75 konkrétních úkolů, které bychom chtěli řešit, z nich řada má povahu, že je možné je odpracovat ještě po dobu mandátu a budeme o tom hovořit zítra na vládě, přijímat k tomu usnesení vlády. Ministři odcházejí s konkrétními úkoly, uvedl. Vláda ani jednotlivé resorty rozhodně nejedou na volnoběh. Jedou v záběru se zařazeným rychlostním stupněm, dodal Fischer.
Z 38 bodů, na nichž se v úterý shodli zástupci kabinetu, zaměstnavatelů a odborů a které představují krátkodobá opatření pro zvládnutí krize a řešení jejích důsledků, může současná vláda podle Fischera stihnout například navýšení základního kapitálu České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), včetně jejích pojistných fondů.
Ministerský předseda se současně domnívá, že nelze neustále přicházet se stále dalšími úspornými balíčky. Nemůžeme tu žít s festivalem balíčků, poznamenal. Klíčový je podle něj hlavně dlouhodobější program, na který by jednotlivé vlády navazovaly.
Důležité je podle šéfa kabinetu také zrychlit získávání dotací z evropských fondů. Regionální operační programy podle něj problémy s čerpáním peněz z EU nemají. Potíže ale vidí například u programů, přes které mají jít dotace do vědy a výzkumu. Trpíme také tím, že operačních programů je neúměrné množství, tím jsme si neuvěřitelně zkomplikovali život, řekl Fischer.
Ministerstvo pro místní rozvoj chce (MMR) do konce února předložit vládě soubor legislativních opatření, která mají zrychlit a zjednodušit získávání peněz z EU. Od dokumentu MMR si hodně slibuji, poznamenal šéf vlády. Je prý nutné se zamyslet nad tím, jestli nepřesunout dotace mezi jednotlivými programy tam, kde budou mít v souvislosti s protikrizovými opatřeními větší smysl. Podobný krok nevylučuje podle posledních informací ani MMR.
Autor: Euroskop