16.01.2010
čtk
Bulharský premiér Bojko Borisov dnes znovu pevně podpořil kandidaturu své ministryně zahraničí Rumjany Želevové do Evropské komise, ačkoli značná část poslanců Evropského parlamentu má nadále výhrady k ukončení jejího finančního podnikání. Vláda v Sofii očekává, že dokument podepsaný náměstkyní ministryně spravedlnosti Ljudmilou Petrovovou by mohl váhající evropské poslance přesvědčit. Objevily se však už i náznaky, že pokud se tak nestane, má vláda v záloze i „plán B“, informovala dnes bulharská média.
Podporujeme nadále kandidaturu Želevové, která je pro funkci eurokomisařky zcela kompetentní, prohlásil Borisov v bulharské televizi. Dodal však, že je povinností kandidátky prokázat, že odpovídá právním požadavkům na výkon funkce komisařky pro humanitární pomoc.
Bulharský postoj v otázce Rumjany Želevové se nemění, uvedl podle agentury Reuters také vládní mluvčí Nikolaj Bojev. Nadále podporujeme kandidaturu Želevové a očekáváme rozhodnutí právníků EK ve věci jejího předchozího podnikání, dodal.
Jejím odpůrcům z řad socialistů a dalších parlamentních frakcí vadí působení Želevové ve společnosti Global Consult. Bulharská kandidátka tvrdí, že firmu opustila již před rokem 2007, tedy předtím, než začala působit v politice, ale poslanci prý mají informace, že byla vlastníkem společnosti až do roku 2009. To ale nepřiznala v dotazníku, který musel europoslancům odevzdat každý ze 26 kandidátů na eurokomisaře.
Bulharské ministerstvo spravedlnosti dnes vydalo prohlášení, že Želevova nijak neporušila bulharské zákony. Prohlášení s příslušnými dokumenty bylo zasláno i právníkům EK do Bruselu. Rozhodnutí by mělo padnout v pondělí.
Podle bulharských médií však vláda pro jistotu připravuje i plán B pro případ, že by Želevová přece jen neprošla. Svědčí o tom údajně i premiérova slova, že prokázat plnění právních požadavků na funkci je věcí kandidátky, napsal list Dnevnik. Podle něj se vláda shodla, že v případě neúspěchu musí Želevova stáhnout svou kandidaturu sama a odstoupit také z funkce ministryně zahraničí. Zároveň ale list varuje, že demise Želevové z postu šéfky diplomacie by mohla vyvolat vládní krizi.
Pokud by se špatný scénář skutečně naplnil, musela by Sofie jmenovat jiného kandidáta. Podle médií se v takovém případě zvažuje kandidatura ministra obrany Nikolaje Mladenova. Jiní ale varují, že by tak vláda přišla o dva klíčové ministry najednou – demisí Želevové a odchodem Mladenova do Bruselu. Proto se podle deníku Trud objevují i další jména z řad dalších politiků, jako europoslanec Andrej Kovačev, vládní pověřenkyně pro subvence z EU Julijana Nikolovová a dlouhodobý diplomat Stefan Tafrov.
Výsledek závistí také na výsledném poměru sil v Evropském parlamentu, kde má Želevová i zastánce v lidovecké frakci. Ti mluví o štvanici na lidi a o porušování jednacího řádu. Za Želevovou se jednoznačně postavil i předseda EK José Manuel Barroso, podle nějž má potřebné kompetence, mezinárodní zkušenosti a prokázala potřebnou evropskou angažovanost, aby mohla funkci komisařky převzít. Barroso to napsal v dnes zveřejněném dopise předsedovi EP Jerzymu Buzkovi.
Autor: Euroskop