09.01.2010
čtk
Potřebu větší koordinace hospodářské politiky zemí Evropské unie v zájmu zvýšení ekonomického růstu 27členného bloku zdůraznil včera v Madridu předseda španělské vlády José Luis Rodríguez Zapatero, jehož země se 1. ledna ujala předsednictví EU. Podpořil ho v tom také předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Dnešní schůzky k zahájení španělského předsednictví se zúčastnil také nový prezident unie Herman Van Rompuy.
Španělský premiér na tiskové konferenci po jednání řekl, že nebude-li tu kolektivní úsilí o překonání nynější krize, riskuje unie, že její hospodářství poroste ročně v průměru jen o jedno procento. Podle něj je teď v sázce přežití unie a jejího sociálního modelu.
Teď je správná chvíle pro sblížení hospodářských cílů zemí EU, konstatoval Zapatero.
Van Rompuy řekl, že cílem musí být nejméně dvouprocentní roční růst, aby unie udržela krok se světem.
Rovněž Barroso naléhal na nutnost posílit koordinaci členských zemí. Nemůžeme pokračovat tak, jak jsme postupovali dosud, prohlásil. Do léta je podle něj nutné vytyčit novou hospodářskou strategii, kterou by se unie řídila po příštích deset let a která by nahradila takzvanou lisabonskou strategii z roku 2000.
Ta měla z EU do deseti let udělat nejpokročilejší a nejvíc konkurenceschopný hospodářský subjekt světa, ale minula se účinkem. Agentura AFP vidí hlavní příčinu v tom, že neobsahovala donucovací nástroje a byla jen katalogem dobrých úmyslů.
Zapatero se dnes vyslovil pro to, aby byly členským zemím stanoveny závazné cíle a aby ty vzpurné byly finančně postihovány.
Van Rompuy ani Barroso ho v tom ale výslovně nepodpořili, stejně jako jeho myšlenku na vytvoření jakési evropské hospodářské vlády a na uplatňování sankcí. Podle Reuters dali najevo, že rozhodnutí může být přijato až poté, co se tyto návrhy projednají na vrcholné schůzce v Bruselu 11. ledna.
Španělsko se ujalo předsednictví EU 1. ledna po Švédsku. Je první členskou zemí, která zastává předsednickou funkci za situace, kdy už fungují nové unijní instituce, jako jsou úřady prezidenta a ministra zahraničí unie.
AFP napsala, že premiér předsednické země, prezident EU a předseda Evropské komise dnes dávali najevo jednotu a snažili se rozptýlit pochyby, zda jsou tyto tři hlavy unie schopny pracovat v souladu. Pracujeme velmi koordinovaným způsobem, řekl Zapatero.
Autor: Euroskop