Atmosféra kodaňského summitu je sice zelená, ale hustá

16.12.2009
čtk

Atmosféra na konferenci OSN o klimatu, která probíhá od 7. do 18. prosince v Kodani, houstne. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes projevem odstartoval oficiální rozhovory na ministerské úrovni, které provázejí obavy z možného neúspěchu summitu. Příliv tisíců nových účastníků před blížícím se závěrem konference také ochromuje provoz jednacího centra i dopravu v jeho okolí. Schůzku od víkendu provázejí protesty, při nichž policie v pondělí večer zadržela 200 lidí.

Šéf OSN důrazně vyzval delegace, aby projevily vstřícnost s cílem dosáhnout v Kodani globální dohody. Další rok podle něj nelze vyjednávat. Klimatický summit v dánské metropoli má historický význam, zdůraznil. Již dříve varoval, že neúspěch v Kodani by měl nejspíš katastrofické dopady. Evropská unie dnes vyzvala USA a Čínu jako největší znečišťovatele ovzduší, aby zvýšily své závazky ohledně snížení škodlivých emisí. Delegace Číny a USA však ihned prohlásily, že v Kodani již nehodlají smlouvat o jimi předložených závazcích. Americký představitel Al Gore usoudil, že dopracovat dohodu z Kodaně bude třeba v roce 2010.

Německá kancléřka Angela Merkelová z Berlína vzkázala, že je poněkud nervózní z malého pokroku v jednáních tři dny před závěrem konference. Kancléřka se o situaci bavila odpoledne na společné telefonické konferenci s americkým prezidentem Barackem Obamou, jeho francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a britským premiérem Gordonem Brownem. Dánská ministryně Connie Hedegaardová, která konferenci předsedá, však vyjádřila přesvědčení, že delegace čekají s kompromisy a ústupky až na poslední chvíli. Brazilský diplomat Sergio Serra se domnívá, že se dá očekávat průlom v jednáních pod tlakem času a veřejného mínění. Dánský premiér Lars Loekke Rasmussen však připustil, že není jisté, zda se dosáhne dohody.

Naděje na uzavření nové dohody o klimatu, která by měla vzejít z konference a nahradit Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů po jeho vypršení v roce 2012, jsou podle komentářů zatím malé. V pondělí diskusi pozdržel bojkot rozvíjejících se zemí vedený africkými státy. Skupina požadovala větší závazky vyspělých států k omezení produkce skleníkových plynů a rozšíření platnosti kjótského protokolu. Podle zmíněné skupiny by bohaté státy, které si stanovily konkrétní cíle ve snižování exhalací v rámci kjótského protokolu, měly zůstat nadále pod tímto schématem, zatímco USA a velké rozvíjející se ekonomiky jako Čína a Indie, jež nejsou signatáři protokolu, by si měly stanovit své závazky v nově vytvořené dohodě. EU a další rozvinuté země ale prosazují myšlenku vzniku zcela nového dokumentu, nahrazujícího Kjótský protokol.

Rozpory mezi vyspělými a rozvíjejícími se státy pokračují rovněž v dnešních debatách. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü dnes obvinila vyspělé země, že couvají ze svých slibů finanční podpory pro chudé státy na pomoc v boji proti globálnímu oteplování. Změna jejich pozice zbrzdí kodaňskou konferenci, řekla mluvčí novinářům. Pondělní protestní akce se soustředily do okolí bohémské enklávy Christiania, v níž přímo uprostřed dánské metropole žijí vyznavači nezávislého životního stylu a kde se souběžně s ekologickým summitem OSN koná alternativní konference. Pořádková policie zde večer použila slzný plyn proti ekologickým aktivistům, kteří házeli zápalné láhve a zapalovali barikády.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek