Rakouský prezident podpořil slovinskou menšinu

12.11.2009
čtk

Rakouský prezident Heinz Fischer na konferenci o menšinových otázkách v Klagenfurtu vyzval k respektování práv národnostních menšin ve své zemi. Nepřímo také kritizoval zemskou vládu v Korutanech, která brání zřízení dvoujazyčných cedulí názvů obcí ve slovinštině. Nerespektuje tak ústavu, ani následné rozsudky Ústavního soudu.

Většinový princip není vhodným nástrojem pro řešení menšinových problémů, řekl Fischer . Rakousko má podle něj v tomto ohledu určité nedostatky. Míním tím kompletní plnění článku sedm ústavy, dodal s narážkou na skutečnost, že korutanské zemské orgány ovládané Svazem pro budoucnost Rakouska (BZÖ) se tomu již mnoho let vzpírají.

BZÖ založil známý populista Jörg Haider, který v roce 2008 zemřel při autonehodě. Podle strany oficiální údaje o počtu menšinových obyvatel nejsou pravdivé. Haidrovi nástupci také argumentují, že většina obyvatel si dvoujazyčné cedule nepřeje a slovinská menšina by měla slevit ze svých přehnaných a provokativních požadavků.

Právě na to reagoval Fischer prohlášením o nevhodnosti většinového principu pro tyto věci. Každý má právo kritizovat rozhodnutí ústavního soudu o cedulích s názvy obcí. Nelze ale postupovat tak, že tato rozhodnutí zcela ignoruje, zdůraznil Fischer.

Ústavní soud přiřkl právo na dvoujazyčné označení u těch obcí, kde menšina tvoří aspoň deset procent obyvatel. Někteří představitelé slovinské menšiny jsou ochotni souhlasit s vyšším procentem podílu obyvatel.

Rakouský prezident připustil určité pokroky v řešení problému, hlavně díky takzvané konsezuální skupině z řad slovinské menšiny, která má menší nároky než jiné menšinové organizace.

Tuto skupinu ocenil i Haiderův nástupce, korutanský hejtman Gerhard Dörfler. Požadoval však od ní další pokrok ke vzájemnému pochopení, tedy další ústupky od ústavou zaručených práv.

V Rakousku je šest oficiálně uznaných národnostních menšin: vedle největší slovinské je to česká, chorvatská, maďarská, romská a slovenská. Slovinci jsou přitom původní obyvatelé Korutan, zatímco německy mluvící usedlíci sem začali přicházet až ve středověku a později převládli. Poněmčení regionu napomohlo v uplynulých stoletích také školství, prakticky výhradně německojazyčné, v dobách rakouského císařství.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek