ESD: Evropská komise nesmí státům přikazovat množství emisí

26.09.2009
Hospodářské noviny

Vlády členských států EU si mohou samy rozhodnout, jaké množství emisí skleníkových plynů vypustí do ovzduší, zní rozsudek Evropského soudu. Verdikt výrazně komplikuje strategii EU v boji proti klimatickým změnám.

Evropská komise nemůže státům určit objem skleníkových plynů, který mohou vypustit do ovzduší. Vyplývá to z rozsudku soudu Evropské unie v Lucemburku, který se týká konkrétně Polska a Estonska. Oběma zemím se nelíbilo, že komise je donutila snížit plánovaný objem emisí. Podle soudu EK překročila své pravomoci. Podobnou žalobu podaly i další země, včetně Česka.

Evropská komise se sice proti rozsudku ještě může odvolat, ale kdyby soud opět rozhodl stejně, mohlo by to znamenat zásadní komplikaci v boji EU proti klimatickým změnám. Jednotlivé členské státy by si totiž mohly prakticky libovolně určovat, kolik škodlivin jejich ekonomika do ovzduší vypustí. Dnešní rozsudek navíc dává naději Čechům, kteří komisi žalovali v Lucemburku z podobného důvodu.

Žalobu podali Poláci, Estonci a Češi

Česká vláda, podobně jako polská a estonská, podala žalobu na Evropskou komisi v roce 2007 kvůli snížení počtu povolenek na emise skleníkových plynů pro léta 2008 až 2012. Důvodem bylo, že EK Česku snížila příděl povolenek o zhruba 15 procent proti tomu, co vláda chtěla. Podle Česka je však takové opatření diskriminační vůči českým energetickým a průmyslovým podnikům.

České ministerstvo životního prostředí (MŽP) se k rozsudku týkajícího se jiných států nechtělo vyjádřit. K žalobě Česka na EK se staví podle svého mluvčího Jakuba Kašpara stále stejně. Ministerstvo ji považuje za nesmyslnou a bude navrhovat její stažení. V současné době i proto, že i kdyby soud rozhodl ve prospěch České republiky, nebude to mít žádný vliv na reálnou situaci, řekl dnes ČTK Kašpar.

Ministerstvo návrh na stažení žaloby už podávalo, vláda jej ani jednou neprojednala. Proti bylo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Nyní podle Kašpara jednají zástupci MŽP a MPO. Byli bychom rádi, aby návrh byl konsensuální, uvedl mluvčí. Kdy by ministerstvo mohlo návrh vládě předložit, není jasné.

V roce 2006 Polsko a Estonsko, podobně jako Česko o rok později, oznámily komisi své plány na snížení emisí skleníkových plynů na období 2008 až 2012. Komise ale oba plány odmítla s tím, že celkový objem emisí je příliš vysoký a je třeba jej snížit o 26,7 procenta v případě Polska a o 47,8 procenta v případě Estonska.

Důsledky pro trh s povolenkami

Komise je extrémně zklamaná, řekla v reakci na rozhodnutí soudu mluvčí Evropské komise Barbara Helfferichová. Brusel má nyní dva měsíce na to, aby se případně odvolal. Zda k tomuto kroku přistoupí či nikoli podle mluvčí závisí na tom, jak dopadne probíhající analýza rozsudku a jeho zdůvodnění.

Pokud by se kvůli verdiktu navýšilo množství přidělených povolenek tak, jak chtějí Polsko i Estonsko, pak by to mohlo vést k propadu cen povolenek. Bezprostředně po vynesení rozsudku trh reagoval poklesem ceny povolenky, která umožňuje vypustit do ovzduší tunu oxidu uhličitého, o 3,93 procenta na 13,2 eura (přibližně 332 korun).

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek