USA zvažují alternativy protiraketového štítu i jinde než v ČR

31.07.2009
čtk

Náměstek amerického ministra obrany Alexander Vershbow dnes řekl, že Spojené státy zvažují varianty protiraketového štítu v Evropě i mimo dosavadní plán na vybudování jeho součástí v Polsku a Česku. Při slyšení ve Sněmovně reprezentantů věnovaném vztahům s Ruskem zdůraznil, že vláda Baracka Obamy při revizi plánů protiraketové obrany řeší různé uspořádání.

Mezi variantami, o nichž se uvažuje, je umístit raketové silo do Polska a radar do České republiky, ale jsou i další možnosti, které by mohly dobře sloužit svému poslání, řekl podle agentury AP Vershbow.

Americká vláda usiluje o lepší vztahy s Ruskem, které je rozhodně proti plánům předchozí americké vlády George Bushe instalovat silo s deseti raketami v Polsku a radarový systém v České republice. Rusko varovalo, že snahy vyvíjené v tomto směru podkopou jednání mezi americkým a ruskými prezidentem o obnovení spolupráce.

Obama letos po nástupu do funkce nařídil přehodnotit plán svého předchůdce, ale používá stejný argument, že obranný systém v Evropě má bránit před hrozbou Íránu a nijak neohrožuje Rusko.

Americká vláda také citlivě reaguje na možnost, že zrušení plánů na postavení protiraketového štítu v Polsku a Česku poškodí vztahy s těmito dvěma spojenci.

Vershbow řekl, že při revizi protiraketové obrany se bude zvažovat řada variant, ale nebudou se brát v potaz námitky Ruska. My to posuzujeme interně; nejednáme v tomto smyslu s Ruskem o alternativních možnostech, řekl. Naše závěry budou založeny výhradně na hrozbě přicházející z Íránu, na efektivnosti tohoto systému a jeho ceně.

Americký Senát minulý týden schválil rezoluci navrženou republikánským senátorem Jeffem Sessionem a nezávislým senátorem Joem Liebermanem z Connecticutu, která vyjadřuje podporu raketovému obrannému systému v Polsku a České republice. Alternativní lokality by podle rezoluce měly být zvažovány, pouze budou-li stejným způsobem schopny chránit USA a Evropu před budoucími íránskými střelami dlouhého doletu.

Lieberman přitom poukázal na únorovou studii rozpočtového výboru Kongresu (CBO) nazvanou Možnosti rozmístění raketové obrany v Evropě, která zkoumala případný protiraketový deštník v Polsku a ČR a některé alternativy zvažované Obamovou vládou. Tato studie zjistila, že systém navržený Agenturou pro protiraketovou obranu (MDA) by díky protiraketám umístěným ve třetí zemi poskytl zcela dostatečnou obranu pro celé pevninské Spojené státy. Žádná z alternativ hodnocených CBO takovou obranu USA neposkytuje, řekl Lieberman.

Obama ještě definitivně nerozhodl, zda bude jeho vláda pokračovat v polsko-českém plánu, vytvořeném během vlády jeho předchůdce George Bushe. Ruští vůdci rozmístění protiraketového systému ve východní Evropě kritizují jako přímou hrozbu namířenou proti jejich zemi. Dali také najevo, že pokrok ve smlouvě o odzbrojení by mohl záviset na tom, jestli se Washington vzdá svého protiraketového obranného plánu.

Sessions vyslovil obavy, že Obamova vláda se zabývá alternativami k polsko-českému návrhu v rámci rozsáhlé strategie urovnání vztahů s Ruskem a uzavření dohody o snížení stavu jaderných zbraní navazující na smlouvu START.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek