EU rozhodne o sídle agentury ACER

13.06.2009
čtk

Členské státy Evropské unie odložily rozhodnutí o sídle nové regulační energetické agentury ACER nejdříve na červenec. To už Českou republiku v předsednictví unie vystřídá Švédsko. Po zasedání ministrů průmyslu a energetiky EU to dnes uvedl český ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Slovensko, které se o sídlo úřadu uchází společně s dalšími dvěma státy, očekávalo rozhodnutí už dnes.

Agentura pro spolupráci energetických regulátorů by měla dohlížet na přeshraniční spolupráci v EU při rozvodu elektrické energie a zemního plynu. O sídlo agentury se uchází i Slovinsko a Rumunsko.

Všechny tři (země) předvedly velice kvalitní a dobrou prezentaci, bylo nesmírně těžké se rozhodnout pro jednu z nich. Nikdo nemá nějakou maximální převahu a nikdo není outsiderem, řekl Tošovský. Podle něj se proto ministři rozhodli, že by se měli nad touto otázkou ještě jednou setkat. Podle Tošovského tak připadá v úvahu neformální energetická rada za švédského předsednictví v červenci.

Zdroj z Evropské komise dnes novinářům řekl, že šance Bratislavy a slovinské Lublaně jsou větší než šance rumunské Bukurešti. Úplně nejlépe na tom po dnešku bylo prý Slovinsko. Bratislava podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka původně navrhovala, aby se rozhodovalo minimálně ve dvou kolech, a to ještě dnes. Země s nejslabší podporou měla podle návrhu Slovenska odstoupit. Tento postup však Rumunsko odmítlo, protože prý dnes rumunská delegace neměla mandát na případné stáhnutí své kandidatury.

Slováci argumentují mimo jiné tím, že jejich hlavní město má vhodnou geografickou polohu včetně těsné blízkosti dalších dvou evropských metropolí – Vídně a Budapešti. Máme a využíváme všechny zdroje výroby elektrické energie, jsme velmi důležitý přenosový uzel do jednotlivých částí EU. Máme také velké zkušenosti a víme, co znamená diverzifikace (zdrojů), protože jsme nedávno zažili krizi, která nás velmi postihla, uvedl před časem v Bruselu Jahnátek s odkazem na lednové přerušení dodávek ruského zemního plynu přes Ukrajinu do EU.

Zatímco Bratislava a Lublaň zdůrazňují v boji o hostitelskou pozici také své členství v schengenském prostoru a eurozóně, Bukurešť upozorňuje na to, že je důležitým hráčem na energetickém trhu jihovýchodní Evropy.

Slovensko se již dvakrát ucházelo o hostitelskou pozici unijních agentur, v obou případech neúspěšně. V roce 2006 Slováci kandidovali na hostitele sídla úřadu pro rovnost pohlaví, které nakonec získala Litva. V roce 2008 byla neúspěšná společná kandidatura Bratislavy a Vídně na sídlo Evropského technologického institutu (EIT). Ten nakonec zahájil svou činnost loni na podzim v Budapešti.

Šance států střední, východní a jihovýchodní Evropy stát se hostiteli nových unijních úřadů zvýšilo doporučení Evropské komise z roku 2003. EK tehdy vyzvala k umístění některých nových institucí v nových členských zemích evropské sedmadvacítky.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek