18.05.2009
Euroskop
Na bruselském Ekonomickém fóru obhajoval bývalý komisař pro evropskou hospodářskou soutěž Mario Monti řešení současné ekonomické situace, které by bylo kompromisem mezi sociálně-tržním a anglosaským modelem. Jeho součástí by byla limitovaná harmonizaci daňových systémů.
V Bruselu se každoročně na ekonomickém fóru setkávají světové ekonomické špičky, které rozhodují o příštím směřování hospodářských politik mnoha zemí světa. Bývalý komisař při této příležitosti prohlásil, že hospodářská krize přinesla vhodnou příležitost pro usmíření dvou hospodářských modelů existujících v Evropské unii.
Na jedné straně Británie a Irsko spolu s mnoha novými členskými státy již dříve vyjadřovaly nesouhlas s ekonomickými politikami kontinentálních zemí jako například Francie, které neplnily pravidla vnitřního trhu v oblastech jako hospodářská soutěž nebo pravidla veřejných zakázek.
Naopak státy se štědrým sociálním systémem spílají státům s nízkými daněmi odmítajícím daňovou harmonizaci. Podle nich tyto státy vytváří soutěž, která vede velké firmy k tomu, aby převedly své výrobní podniky do zemí s nižšími daněmi. To následně tlačí na vlády, aby snižovaly daně na úkor sociálních výdajů.
Monti navrhl kompromisní řešení, které shrnul ve dvou hlavních bodech. „Prvním by bylo obnovení závazku k jednotnému trhu, které by zahrnovalo posílené vynucovací mechanismy a lhůty pro naplnění pravidel v oblastech, kde k tomu stále nedošlo. Druhé opatření by spočívalo v limitovaném systému daňové koordinace mezi členskými státy, řekl Monti.
Dohody o daňové harmonizaci je možné dosáhnout na evropské úrovni pouze jednomyslně. Pro některé členské státy je ovšem stanovování daní nedotknutelnou otázkou vlastní suverenity a nejsou ochotny se této pravomoci vzdát. Mezi ně patří i Irsko, které v současnoti hledá legislativní pojistku, že Lisabonská smlouva neohrozí jeho suverenitu v této oblasti.
Autor: Euroskop