03.11.2008
Euroskop
Komise 15. října 2008 zveřejnila zelenou knihu o jakosti zemědělských produktů a zároveň otevřela veřejnou konzultaci, která potrvá do 31. prosince 2008.
Zelená kniha o jakosti zemědělských produktů: normy pro produkty, požadavky na hospodaření a systémy jakosti (KOM(2008)641 v konečném znění)
1. Pozadí
Komise považuje jakost produktů za jedinou možnost, jak konkurovat zboží z rozvíjejících se zemí s nízkými produkčními náklady. Dalšími dlouhodobými požadavky evropských spotřebitelů jsou podle Komise chuť, tradice a autentičnost, ale také bezpečnost potravin, zdraví či výživová hodnota. Snahou Komise je tedy dlouhodobě vytvořit politiku zajišťující pevná pravidla na ochranu jakosti zemědělských produktů, zároveň ale zabránit zvýšeným nákladům.
Platnou legislativou v této oblasti jsou především nařízení č. 509/2006 podporující zaručené tradiční speciality, nařízení č. 510/2006 týkající se ochrany zeměpisných označení a označení původu potravin a směrnice č. 13/2000 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se označování potravin.
K nařízením Rady č. 509/2006 a 510/2006 dále existují nařízení Komise č. 1216/2007, resp. č. 1898/2006, která stanovují podrobná prováděcí pravidla.
2. Klíčové obsahové body zelené knihy
Cílem zelené knihy je zahájit v Evropské unii diskusi o tom, jak pomoci evropským zemědělcům efektivněji využívat kvality potravin, které produkují. Zelená kniha je rozdělena do tří hlavních kapitol:
2.1. Požadavky na produkci a obchodní normy
- Nutnost zajistit lepší informovanost veřejnosti o požadavcích a normách, které evropští zemědělci dodržují a které jdou nad rámec hygieny a bezpečnosti produktů. Pokud si bude veřejnost existenci těchto přísných pravidel uvědomovat, může to být pro evropské výrobky výhodou na trhu.
- Otázka, do jaké míry ovlivňuje definování produktu v obchodních normách EU spotřebitele. Komise zvažuje, zda má být povolen maloobchodní prodej produktů, které sice splňují hygienické a bezpečnostní požadavky, nedodržují však normy z estetických důvodů.
- Má EU přesněji definovat tzv. nepovinné vyhrazené údaje, které na výrobcích definují způsoby hospodaření zemědělců (přičemž při chybném užití mohou spotřebitele mást)?
- EU stojí před rozhodnutím, do jaké míry má být navrhování, provádění a kontrola obchodních norem ve sféře samoregulace, či naopak společné regulace.
2.2. Specifické systémy jakosti EU
- Komise zvažuje vyjasnění či úpravu některých aspektů předpisů stanovujících práva uživatelů zeměpisných označení. Dle jakých kritérií by se mělo v budoucnu určovat, jedná-li se o obecné či zeměpisné označení?
- Možné kroky EU za cílem ochrany zeměpisných označení ve třetích zemích (mimo EU). Úvaha, zda má EU usilovat o mezinárodní ochranu všech 3 tis. zeměpisných názvů.
- Návrh, aby byly stávající tři systémy zápisu do rejstříku a ochrany zemědělských zeměpisných označení (zemědělské produkty a potraviny, lihoviny, víno) zjednodušeny a harmonizovány. Alternativně Komise zvažuje, že budou nadále rozvíjeny jako samostatné nástroje registrace.
- Současný systém ZTS (Zaručené tradiční speciality) je jen velmi málo využíván. Konzultace vyzývá k předložení lepších řešení na podporu tradičních specialit.
- Nutnost propagace zemědělských produktů z nejvzdálenějších regionů EU. Doposud byly užívány obrazové symboly na potravinách, zvažuje se však další prohloubení podobných aktivit.
2.3. Systémy certifikace
- Současné certifikace jakosti poskytují záruky týkající se dodávaných produktů. V poslední době však vznikly obavy ohledně transparentnosti požadavků systémů certifikace a důvěryhodnosti uváděných tvrzení. Vzniká tak riziko, že spotřebitel bude i přes existenci certifikace uveden v omyl.
3. Očekávaný vývoj
Veřejná konzultace končí 31. prosince 2008. Po tomto datu Komise vyhodnotí příspěvky zainteresovaných aktérů a lze předpokládat, že na jejich základě vypracuje další dokument, v něm uvede již konkrétní alternativy nové politiky. Zveřejnění tohoto dokumentu lze očekávat v květnu 2009.
Zelená kniha o jakosti zemědělských produktů: normy pro produkty, požadavky na hospodaření a systémy jakosti (KOM(2008)641) Odpovědné generální ředitelství Komise: Zemědělství a rozvoj venkova Odpovědný výbor Evropského parlamentu: neurčen Odpovědná formace Rady: neurčena |
Seznam odkazů
Dokumenty
- Zelená kniha o jakosti zemědělských produktů: normy pro produkty, požadavky na hospodaření a systémy jakosti (KOM(2008)641 v konečném znění)
- Shrnutí určené občanům (zelená kniha)
- Tisková zpráva Komise: Jak nejlépe využít kvality potravin a nápojů produkovaných v EU? Komise zahajuje konzultaci ke kvalitě zemědělských produktů
- Mariann Fischer Boel. Member of the European Commission responsible for agriculture and rural development. Getting the most out of EU quality food and drink. Speaking points at Press conference. Brussels, 15 October 2008
- Food quality certification schemes (FQCS). Background paper to the Green paper
- Traditional specialities guaranteed. Background paper to the Green paper
- Geographical indications. Background paper to the Green paper
- Mandatory labelling for EU origin. Background paper to the Green paper
- Report from the Commission to the Council under Article 21 of Regulation (EEC) No 2082/92 on certificates of specific character for agricultural products and foodstuffs on the implementation of the Regulation (KOM(1999)374 v konečném znění)
- Nařízení Rady (ES) č. 509/2006 ze dne 20. března 2006 o zemědělských produktech a potravinách, jež představují zaručené tradiční speciality
- Nařízení Rady (ES) č. 510/2006 ze dne 20. března 2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin
- Nařízení Komise (ES) č. 1898/2006 ze dne 14. prosince 2006 , kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin
- Nařízení Komise (ES) č. 1216/2007 ze dne 18. října 2007 , kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 509/2006 o zemědělských produktech a potravinách, jež představují zaručené tradiční speciality
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/13/ES ze dne 20. března 2000 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se označování potravin, jejich obchodní úpravy a související reklamy
Další odkazy