26.04.2009
čtk
Pět let členství v Evropské unii bylo pro Českou republiku přínosné a přineslo zemi více prospěchu než nevýhod, shodli se politologové oslovení ČTK. Mezi výhody řadí například volný pohyb osob uvnitř EU, obchodování bez bariér, zlepšení ochrany přírody a spotřebitelů či zvýšení mezinárodní prestiže jako členského státu. Naopak negativní stránky se mohou podle nich projevit v některých unijních regulacích či přidělování kvót, například na emise či v potravinářství a podobně.
První květnový den si sedmadvacítka připomene pět let od dosud největšího rozšíření EU v její historii. Česká republika profituje z toho, že je součástí většího celku. Ale v některých dílčích otázkách se tahle výhoda může stát i nevýhodou, konstatoval vedoucí výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů Jan Karlas.
Podle něj se ale členstvím potvrdila identita země, její směřování po sametové revoluci v roce 1989. Největším přínosem je to, že členství v EU upevnilo výrazně identitu ČR jako státu, protože po pádu komunismu se ČR definovala jako země, která je demokratická a evropská, uvedl Karlas. Česko podle něj nyní patří nejen do demokratického klubu, navíc krátce po rozšíření stanulo v jeho čele. Rovněž politolog Tomáš Lebeda říká, že pro Česko je přínosné a vhodné být v unii mezi státy, které mají dlouhou demokratickou tradici.
Karlas si myslí, že mezinárodní pozice Česka jako členského státu EU je lepší, než byla před vstupem do EU. Takoví velcí hráči jako je Rusko nebo Čína začali vnímat ČR s trošku větším respektem než předtím. Protože jinak pro ně Česká republika nemá asi žádnou váhu a neměli by k ní téměř žádný respekt jako k malé zemi, soudí. Dodal, že EU je také dobrá pro efektivnější řešení energetických potřeb země.
Také politolog Tomáš Lebeda je přesvědčen, že pozitiva členství převažují, i když převádění některých unijních norem do českého prostředí nám může vadit a někdy reptáme nad takovou kontrolou. Podle něj EU každopádně ulehčuje třeba obchodování a podnikání za hranicemi, praktické je pro lidi cestování pouze s občanským průkazem.
Za negativní označil Lebeda demokratický deficit orgánů EU v Bruselu, které mohou působit jako stát ve státě. To je určité negativum, které ale lze odstranit, uzavřel.
Autor: Euroskop