Americký tisk: Obamova cesta po Evropě byla úspěšná

07.04.2009
čtk

Po první návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Evropě zůstávají hlavní neshody mezi spojenci podle komentáře amerického deníku USA Today v podstatě nevyřešené. Ale o to ani tak nešlo. Nikdo neočekával průlomy. V tomto úvodním momentu byla důležitější obnova duchu spolupráce a vzájemného respektu, uvedl list.

Po osmi letech trvalých šarvátek s Obamovým předchůdcem Georgem Bushem Evropané nedočkavě čekali na změnu tónu – a od Obamy se jim jí dostalo. Obamovu rétoriku ale mají Evropané raději než americkou politickou agendu.

Je pravdou, že Obama se domů nevrátí s žádným jednotlivým vítězstvím, pokračuje list. Varuje ale, že světové hospodářství se nevzpamatuje, pokud Evropa zůstane slabá, a že bez evropské pomoci bude pro USA mnohem těžší potlačit íránské jaderné ambice nebo porazit Al-Káidu a Taliban.

Ve zpravodajství z Prahy a předcházejících Obamových zastávek, kde se prezident setkal s evropskými státníky a měl několik veřejných vystoupení ve stylu volební kampaně, list hodnotí cestu jako úspěšnou. Tento úspěch ale podle něho částečně vychází z toho, že Obama si předem vytkl jen omezená očekávání. Pokud by přijel do Evropy s nadějí na velké státní výdaje na podnícení ekonomického růstu nebo na posílení bojových jednotek ostatních států v Afghánistánu, byla by jeho cesta pravděpodobně považovaná za neúspěch, napsal list.

Obamovu pražskému projevu na téma zákaz jaderných zbraní se americká média věnují převážně v souvislosti s víkendovým pokusem Severní Koreje odpálit raketu středního doletu. The New York Times popisuje nedělní časné ráno, kdy se Obama z pražského hotelového apartmá o situaci na dálku radil s nejvyššími americkými vojenskými představiteli, s ministrem obrany Robertem Gatesem a se svým bezpečnostním poradcem Jamesem Jonesm. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová vedla rovněž z Prahy telefonické konzultace s partnery v Jižní Koreji, Číně, Rusku a Japonsku.

List cituje Obamova slova před davy na Hradčanském náměstí, že pokud bude trvat hrozba možného útoku z Íránu, budou USA pokračovat v budování protiraketového systému, jehož prvky zamýšlejí umístit v České republice a Polsku.

Podle deníku se Obama navzdory označování Íránu a Severní Koreje za hrozby vyhnul otázce, jak přesně s nimi zacházet nebo jak se stavět k riziku, které představuje pákistánský jaderný arzenál. Tyto případy považuje list za jedny z nejtěžších v celé moderní jaderné strategii. Podněcují otázku, která pronásledovala minulé administrativy: jak přinutit zemi zastavit úsilí o jadernou zbraň, když sankce neuspějí a vojenská akce se ukazuje jako příliš riskantní.

Deník také připomíná Obamovu snahu jednat s Íránem, ale zároveň poukazuje na obavy administrativy i jejích spojenců, že Teherán, i když povede rozhovory, bude schopen pokračovat v jaderném programu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek