Jak si stojí české předsednictví v oblasti klimatu?

28.03.2009
Euroskop

Tento týden, 27. března, proběhla v prostorách Zastoupení Evropské komise v ČR konference, jež měla za úkol zhodnotit naplňování agendy českého předsednictví v otázce klimatu. Podle náměstka ministra pro životní prostředí Jana Dusíka si Česká republika stojí velmi dobře a iniciovala řadu posunů v oblasti klimatu a životního prostředí.

Francouzskému předsednictví se podařilo to, čemu mnozí ještě v polovině roku 2008 nevěřili – vyjednat přijetí klimaticko-energetického balíčku, který má zajistit snížení emisí skleníkových plynů v EU po 20% do roku 2020.

I české předsednictví si stanovilo řadu priorit, které najdeme v tzv. 10ti zelených úkolech pro české předsednictví. Jedná se především o zavedení nízkouhlíkové evropské ekonomiky, snížení globální spotřeby rtuti, snížení národních emisních limitů a zajištění vynutitelnosti enviromentálního práva EU.

Podle náměstka Dusíka se všechny tyto body snaží naplňovat především pomocí přípravy Kodaňského summitu, na němž by měla být v prosinci tohoto roku schválena nová globální dohoda o klimatických změnách, jež by nahradila dosavadní Kjótské protokoly. K tomuto cíli se vztahují tedy i jednotlivé snahy ČR v čele Unie.

Rada ministrů životního prostředí pod českým vedením spolupracuje zejména s Radou ministrů financí (ECOFIN), protože aby ke kýžené shodě došlo, musí se vyjednat především finanční záležitosti a náklady na klimaticky vstřícnější průmyslovou výrobu. Proto vznikla i pracovní skupina ECOFINu s ministry životního prostředí, která by měla překonat obavy nových členských zemí z vysokých nákladů na změnu vlastního průmyslu.

Dusík přítomné informoval i o vznikajícím „uhlíkovém trhu, kdy se jednotlivé státy budou na tvorbě emisí podílet jen pokud budou vlastnit dostatečné množství emisních povolenek. Podle Dusíka je v evropském jednání mexický a norský návrh. Mexičané navrhují platit paušání poplatek za každou zemi úměrně její produkci emisí, Norové naopak podporují vytvoření trhu a obchodování s povolenkami. Vše ovšem záleží na hodnotě uhlíku. Podle Dusíka se čekalo s hodnotou 20-30 euro, dnes je jeho hodnota 7-8 euro a nevyzívá k jakémukoliv snažení. S konkrétním návrhem povolenek pro jednotlivé členské země EU má přijít Evropská komise za následujícího švédského předsednictví.

Závěrečné shrnutí úspěchů zasedání Rady ministrů životního prostředí mnohé poněkud překvapí. V oblasti životního prostředí se v současné době děje mnohé, ale všechno je běh na dlouhou trať. Dusík shrnul české úspěchy do několika bodů, které se týkají spíše zahraničních otázek, přesto bude snad zajímavé zjistit, že mezi ně patří: potvrzení práva zákazu pěstování geneticky modifikovaných plodin v Rakousku a Maďarsku, uchování moratoria na konvenční lov velryb a otevření otázky ohledně lovu tulení s kanadskými obchodními partnery.

I takové úkoly musí řešit české předsednictví. Nicméně největší výzvou zůstává příprava Kodaňské konference o globálním snižování emisí.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek