Ministři zemí EU podporují české předsednictví

28.03.2009
čtk

Evropská unie přes vážné vnitropolitické problémy, které vedly k demisi vlády premiéra Mirka Topolánka, podporuje české předsednictví EU. Ukázal to včerejší první den jednání ministrů zahraničí zemí EU.

Ač dopady vládní krize nebyly na pořadu jednání, ministři se jim nakonec nevyhnuli. Na zasedání na zámku Hluboká, jež provázely i poklidné protesty a přísná bezpečnostní opatření, ale probírali hlavně situaci v Afghánistánu nebo na Blízkém východě.

Bylo by katastrofou pokračovat se slabým předsednictví. Musíme české předsednictví do konce června podporovat, prohlásil před novináři šéf italské diplomacie Franco Frattini. Podle německého ministra Franka-Waltera Steinmeiera není politická situace v ČR rozhodně dobrá. Je velmi matoucí. Ale tato schůzka nám dává možnost znovu české předsednictví podpořit, řekl. Podobně se vyjadřovali i zástupci dalších zemí.

Nechtěli také příliš rozebírat kritická slova premiéra Topolánka na adresu amerického postupu proti hospodářské krizi, kterou přirovnal k cestě do pekel, čehož si velmi intenzivně všímala evropská i světová média. V politice je velmi důležité dívat se dopředu, nikoli dozadu, řekl britský ministr David Miliband.

Topolánek čelí i vážným problémům na domácí scéně. Ve čtvrtek podal za celou vládu demisi a zatím není jasné, zda jeho kabinet dokončí české předsednictví EU, které skončí na konci června.

Demise, kterou si vynutilo vyslovení nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou, vyvolala v EU diskuse, zda a jak výrazně předsednictví oslabí.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg kolegy krátce informoval o situaci i možnostech řešení. V těžkých chvílích se přátelé podporují, řekl jeho francouzský kolega Bernard Kouchner. Právě z Paříže v minulosti zaznívaly pochybnosti, zda Česko předsednictví EU v době vážné hospodářské krize zvládne. Francie vedla unii před Českou republikou.

Ministři během prvního dne dvoudenního jednání probírali, zda na květnový summit se státy z bývalého Sovětského svazu EU pozve i běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka označovaného v minulosti za posledního evropského diktátora. Během debat na zámku, který kdysi patřil právě Schwarzenbergově rodině, což mnozí diplomaté neopomněli připomenout, o tom ale nerozhodli.

Byla velmi otevřená diskuse. Zatím není uzavřena, řekl Schwarzenberg. Myslím, že by to bylo příliš brzy, komentovala možnost pozvat Lukašenka už nyní eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

Východní partnerství má posílit spolupráci s bývalými republikami SSSR a je jednou z priorit českého předsednictví.

Ministři se také radili, jak by sedmadvacítka mohla pomoci stabilizovat situaci v Afghánistánu sužovaném násilnostmi a chudobou. O konkrétních krocích se budou už za pár dní radit s novým prezidentem USA Barackem Obamou, který dnes představil novou strategii v tomto regionu.

Příležitost k debatě s ním budou mít unijní předáci 5. dubna na napjatě očekávaném summitu EU-USA v Praze. Schwarzenberg novináře ujistil, že delegaci EU na něm povede premiér Topolánek. Naopak summit EU-Rusko v květnu v Chabarovsku povede prezident Václav Klaus.

Jednání ministrů, které se uskutečnilo za přísných bezpečnostních opatření, dnes doprovodilo několik různých protestů. Dohromady se na nich sešlo pár desítek lidí – protestovali třeba proti americkým plánům umístit v Brdech radarovou část jejich zvažované protiraketové základny či proti jaderné energii.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek