Schůzka G20 nenabídla řešení krize

15.03.2009
čtk

Závěry víkendové schůzky ministrů financí a šéfů centrálních bank zemí G20 nenabízí žádné konkrétní řešení, jak se vypořádat s problémy globální ekonomiky. Shodují se na tom analytici, kteří schůzku hodnotili. Všechny problémy podle nich nemohou vyřešit ani šéfové vlád, který se začátkem dubna sejdou v Londýně, kde bude mít skupina G20 vrcholnou schůzku.

Příliš nezáleží ani na tom, jak velká očekávání má od nadcházející vrcholné schůzky britský premiér Gordon Brown, který bude summit hostit. Brown se v sobotu setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se kterou probíral podobná témata, jako ministři na schůzce G20.

Od schůzky skupiny G20, která zahrnuje přední rozvinuté a rozvojové země, si mnoho neslibuje ani šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Žádné ‚Sezame, otevři se‘ neexistuje a žádného králíka z klobouku nevytáhneme, řekl.

Ministři financí se v jihoanglickém Horshamu dohodli na tom, že pro obnovu hospodářského růstu je třeba učinit vše potřebné. Konkrétní návrhy nicméně nepředložili. Uvedli ale, že centrální banky mají pokračovat v expanzivní měnové politice a že je nutné více dohlížet na finanční instituce. Ministři měli především sladit postoj před dubnovým summitem skupiny.

Podle ekonomů jsou teď zřejmě nejdůležitější dvě věci: odhodlání ministrů učinit pro globální ekonomiku vše potřebné, a plán Washingtonu vypořádat se s takzvanými toxickými aktivy, která zůstávají v bilanci bank.

Zůstává nám pouze naděje, že Spojené státy nakonec najdou kouzelný proutek, s jehož pomocí obnoví transparentnost a důvěru ve finanční sektor. A že to udělají brzy, řekl hlavní ekonom finančního ústavu UniCredit Marco Annunziata.

Zřetelným výsledkem ministerské schůzky ale byl příslib posílit kapitál mezinárodních úvěrových institucí v čele s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Asijskou rozvojovou bankou (ADB). Kapitál měnového fondu by se mohl zvýšit výrazně více než na dvojnásobek, přesná čísla ale delegáti o víkendu neuvedli.

Premiér Mirek Topolánek dnes v televizi Prima řekl, že pozice České republiky je přesvědčit na Evropské radě sedmadvacítku Evropské unie, aby vystupovala na G20 jednotně. To vůbec nebude jednoduché, protože některé státy, Francie a další, mají tendenci vytvářet úplně nové uspořádání, úplně novou finanční architekturu a v tomto smyslu já to nevidím jako šťastné, řekl Topolánek.

Ačkoli se před schůzkou hovořilo o rozporech, které má údajně Evropa a Spojené státy, ministři veřejně žádné rozdíly najevo nedali. Američané jako způsob řešení krize vidí další zvýšení výdajů, což se ale nelíbí Evropanům, hlavně Francii a Německu. Tyto země a některé další chtějí raději zpřísnit regulaci finančních trhů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek