14.03.2009
čtk
Osud Severoatlantické aliance je spojen s jejím úspěchem při rekonstrukci Afghánistánu, myslí si americký velvyslanec při NATO Kurt Volker. V rozhovoru pro ČTK zdůraznil, že neúspěch aliance v této zemi by poškodil všechno ostatní, o co se NATO snaží.
Volker připomněl, že nový americký prezident Barack Obama si nechává zpracovat strategické zhodnocení situace v Afghánistánu, aby se mohl rozhodnout, jak pokračovat dál. Spojenci podle Volkera nyní musí klást důraz na civilní obnovu země, aby se už nemohla stát základnou pro mezinárodní terorismus.
Afghánistán už v minulosti ukázal, že může být pro terorismus domovem, že jej může exportovat do našich zemí. Je to místo u hranic s Pákistánem, odkud byly organizovány útoky na New York, Washington, Madrid, Londýn, Dubaj, Islámábád a další místa, poznamenal Volker.
NATO jako koordinátor mezinárodní mise ISAF podle něj ochrání své občany tím, že pomůže Afgháncům a Pákistáncům s ochranou jejich vlastních společností před terorismem. Teprve po úspěchu tohoto úkolu se podle názoru nové americké vlády bude moci aliance věrohodně věnovat všem dalším problémům od situace na Balkáně až po otázku energetické bezpečnosti.
Volker poznamenal, že na konci března se v Haagu odehraje velká mezinárodní konference o Afghánistánu, kam jsou pozváni zástupci této země a všech jejích sousedů včetně Pákistánu. Na úrovni ministrů zahraničí budou reprezentováni členové NATO, EU, všechny členské státy mise ISAF, pozvánku dostanou také Írán či Čína, ale i Světová banka či OSN. Chceme slyšet, co si všichni myslí, poznamenal Volker.
Podle jeho názoru je v Afghánistánu nyní prioritou vytvořit větší pocit bezpečí, což umožní diskusi o celkové strategii či její změně. Řešením podle Volkera nemůže být prostý nárůst počtu vojáků, ale především civilní rekonstrukce, obnovení vlády zákona, nastartování ekonomiky, boj proti obchodu s drogami a vyřešení problémů na hranicích s Pákistánem. K tomu je potřeba například vycvičit policejní síly, především ozbrojené jednotky schopné trvale zajistit území, které od nepřítele vyčistili koaliční vojáci.
Zájem o spolupráci v Afghánistánu projevuje i Rusko, uvedl Volker. Moskva si podle něho přeje znovunastartování spolupráce s aliancí. Kooperaci ohledně Afghánistánu (Rusové) jasně označili za jednu z oblastí, o nichž si myslí, že by mohla být užitečná pro ně i pro NATO, podotkl diplomat. NATO s Ruskem proto hodlá spolupracovat v otázkách, jako je logistická podpora či tranzit zásob přes jeho území.
Kyrgyzstánu, který v posledních dnech oznámil požadavek na uzavření základny Manas dosud využívané západními letadly, by Moskva mohla dát najevo, že i pro ni je toto letiště důležité. Chceme Rusy vzít za slovo, když říkají, že chtějí v Afghánistánu pomoci. A tohle je jedna z věcí, kde pomoci mohou, poznamenal Volker.
Autor: Euroskop