14.03.2009
čtk
Německá kancléřka Angela Merkelová doufá, že nadcházející summit skupiny zemí G20 přinese pozitivní kroky, jak se vypořádat s finanční krizí. Summitu předchází dnešní schůzka ministrů financí a šéfů centrálních bank G20, na které se má sladit postoj jednotlivých zemí, a připravit tak rámec právě pro dubnovou vrcholnou schůzku.
Summit přinese velmi pozitivní signály, bude to velmi pozitivní zpráva zbytku světa, že chceme podpořit růst v celém světě, řekla podle agentury Reuters Merkelová po schůzce s britským premiérem Gordonem Brownem. Summit se bude konat 2. dubna. Merkelová s Brownem jednali odděleně od schůzky ministrů financí G20 v Horshamu.
Způsob pomoci globální ekonomice byl i hlavním tématem schůzky G20 v Horshamu. Zatímco Spojené státy vyzvaly další země, aby zvýšily výdaje, Evropská unie chce změnit fungování trhů a zpřísnit dohled nad finančními institucemi. Globální ekonomika letos zřejmě zaznamená největší útlum od Velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století.
Delegáti schůzky G20 se mezitím v Horshamu snažili bagatelizovat zprávy, že existují neshody mezi Spojenými státy a Evropou. Brown řekl, že se s Merkelovou shodli na nutnosti větší regulace takzvaných hedgeových fondů a věří, že si zajistí i podporu Američanů. Merkelová je pro Browna jedním z nejbližších evropských spojenců.
Hedgeové fondy jsou mnohem méně regulované než fondy investiční a nejsou zpravidla určeny široké veřejnosti. Investují do nich převážně instituce a bohatí jednotlivci, kteří jsou ochotni akceptovat vyšší riziko. Hedgeové fondy například běžně spekulují na pokles hodnoty cenných papírů, což není investičním fondům pro veřejnost obvykle dovoleno.
Shodujeme se v tom a já věřím, že Američané jsou připraveni nás podpořit ve změnách, které přinášíme. Uvidíte masivní změnu ve způsobu, jak funguje systém dozoru, řekl bez dalších podrobností Brown.
Merkelová řekla, že schůzka se nemusí nutně zabývat podrobnostmi ohledně opatření na podporu ekonomiky, která už začala aplikovat každá země zvlášť. Německo podle slov Merkelové přijalo gigantické kroky na podporu své vlastní ekonomiky.
Německo již na léta 2009 a 2010 přijalo soubor fiskálních opatření v objemu 4,2 procenta hrubého domácího produktu. To znamená, že vlastně máme náskok a jsme ve vedoucí skupině zemí Evropské unie. My jsme ten velký soubor na podporu fiskální politiky přijali paralelně se Spojenými státy, a to asi před dvěma či třemi týdny, dodala kancléřka.
Němci podle Merkelové neměli takové problémy s hypotékami jako Američané a netýkaly se jich ani takové dluhy na kreditních kartách. Nicméně v tuto chvíli je podle ní nutné vyčkat, až se projeví vliv stimulačních opatření, která její vláda přijala. Trhy se pak budou mít možnost se přesvědčit, že fiskální disciplína funguje.
Po krizi se musíme vrátit k solidní a udržitelné fiskální politice. Musíme tedy trhům ukázat, že na jedné straně se s krizí umíme rázně vypořádat, ale na druhé straně že už jednou provždy zabráníme tomu, aby se znovu objevila tak výrazná globální nerovnováha, řekla.
Autor: Euroskop