02.03.2009
čtk
Kdy bude známé jméno nového předsedy Evropské komise? Podle jejího mluvčího Johannese Laitenbergera po červnových volbách do Evropského parlamentu. Laitenberger reagoval na poslední vyjádření francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten naznačil, že před určením předsedy Komise by měl být znám výsledek irského referenda o Lisabonské smlouvě. To by se mělo konat nejpozději v říjnu.
S vybíráním budoucího šéfa eurokomisařů už na červnovém summitu počítá i Česká republika. Musíme respektovat politické dohody dosažené v prosinci, řekl v lednu český vicepremiér Alexander Vondra listu European Voice. Co můžeme udělat, bez zpoždění, je začít proces jmenování předsedy komise, dodal s odkazem na prosincový summit EU.
Konec spojenectví Barrosa a Sarkozyho?
Sarkozy v neděli odmítl potvrdit, že podpoří Barrosa na post šéfa Komise. Podle listu Le Figaro francouzský prezident vůbec poprvé naznačil, že Barrosa pouští k vodě. Pokud by navíc Irové opět odmítli Lisabonskou smlouvu, může Barroso podle listu své ambice pohřbít.
Agentura DPA poznamenala, že ve vztazích mezi Sarkozym a Barrosem byla na nedělním summitu cítit odtažitost. Evropská média dávají napětí mezi Evropskou komisí a francouzskou vládu do souvislosti s otázkou francouzské pomoci automobilkám. Evropská komise den před summitem uvedla, že plán není protekcionistický a neporušuje pravidla vnitřního trhu.
Některá média doposud spekulovala, že lídři členských států budou na post nového šéfa Komise, které letos končí pětileté funkční období, opět nominovat Barrosa. Po neděli to však není tak jisté. Podle analytičky Katinky Baryschové z londýnského Centra pro evropskou reformu mohou některé vlády stáhnout oficiální podporu Barrosovi a využít ji v budoucnu při vyjednáváních o záchranných balíčcích států na pomoc jejich průmyslu.
Autor: Euroskop