27.02.2009
čtk
České předsednictví EU bude chtít na nedělním mimořádném summitu šéfů vlád a států po členských státech nejspíš záruku, že se vzdají protekcionismu a při boji s hospodářskou krizí nepoškodí druhé. Představitelé států EU budou jednat také o pomoci finančnímu sektoru.
Kdybych chtěl použít fotbalovou metaforu, řekl bych, že je to jako zrychlená fotbalová hra, kdy může být větší pokušení faulu. O to spíš jsou potřeba pravidla hry a silný rozhodčí, tlumočila ČTK slova vícepremiéra Vondry o současné hospodářské situaci jeho mluvčí Michaela Jelínková.
Češi schůzku lídrů členských států svolali krátce poté, co řadu politiků a ekonomů v EU pobouřila slova francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten se vyslovil pro návrat výroby francouzských automobilek, které působí mimo Francii. Konkrétně přitom zmínil francouzskou PSA, která mimo jiné automobily vyrábí i v českém Kolíně. Francouzská vláda navíc pro francouzské automobilky připravila finanční injekci přesahující šest miliard eur, která ale vzbudila pochyby Evropské komise, jež si k celému balíčku vyžádala další informace.
EU však netrápí jen nebezpečí sílícího protekcionismu. Ekonomové a politici se shodují, že současné problémy v hospodářství se nepodaří vyřešit, dokud znovu nezačne naplno fungovat finanční sektor. Banky po finanční krizi, který zasáhla celý svět, stále neposkytují úvěry v takovém objemu, jaký by byl potřeba. Otázka současné situace ve finančnictví se tak na stole šéfů vlád a států v neděli nepochybně také objeví.
Evropská komise by měla státníkům blíže představit svůj poslední návrh, který se týká finančního sektoru a stanovuje pravidla pro nakládání s takzvanými toxickými aktivy, jejichž hodnota je výrazně nižší, než v době, kdy je banka pořídila. Brusel členským státům EU povolil odkup toxických aktiv, ale chce, aby se na něm banky finančně podílely.
Členské státy mohou ustanovit agentury či finanční ústavy, kde by se toxická aktiva shromažďovala. Za příklad takové instituce lze považovat například bývalou Českou konsolidační agenturu. Ta v minulosti v Česku spravovala nesplácené úvěry mnoha institucí, například bank, což byl účet za záchranu tehdy problematických českých bankovních domů.
V EU nicméně nepanuje ohledně tohoto problému jednoznačná shoda a některé státy z návrhu Komise možnosti nejsou nadšené. České předsednictví EU bylo dosud k celému problému zdrženlivé. Ministr financí Miroslav Kalousek se před časem vyjádřil, že odkoupení či převzetí špatných aktiv by mělo být jen doplňkem dalších akcí, které na pomoc bankovnímu sektoru už byly v EU schváleny – tedy rekapitalizací finančních ústavů či poskytnutí garancí.
Od nedělního summitu se nedají čekat příliš konkrétní závěry. Lze jej považovat za jakousi předehru k tradičnímu jarnímu summitu, který se uskuteční 19. a 20. března rovněž v Bruselu. I tam přitom bude hlavním tématem hospodářská krize.
Autor: Euroskop