18.02.2009
čtk
Evropská komise dnes v rámci hodnocení českého konvergenčního programu, který je jakýmsi plánem na přijetí eura, pochválila vládní opatření na podporu ekonomiky sužované celosvětovou krizí. Podle ní jsou dobře načasovaná a zaměřená na sektory hospodářství, které budou nejvíce zasaženy zpomalením ekonomiky.
EK připustila, že opatření proti krizi v objemu zhruba 70 miliard korun (zhruba 1,9 procenta HDP), mohou vést k dočasnému zhoršení stavu veřejných financí, navzdory jejich zlepšení v poslední době. Zpomalení ekonomiky v kombinaci s rozpočtovými opatřeními zasáhne veřejné finance. Některá z opatření jsou trvalého charakteru (především snížení odvodů na sociální pojištění) a mohou být vyváženy v případě delšího hospodářského útlumu, uvedla EK.
Konvergenční program sice ještě počítá se schodky 1,6 procenta HDP pro rok 2009 a 1,5 procenta HDP pro rok 2010, ale je velmi pravděpodobné, že statistiky nakonec budou kvůli zpomalení ekonomiky horší.
Premiér Mirek Topolánek již dříve připustil, že Česko letos nejspíš poruší takzvané rozpočtové kritérium, které počítá s rozpočtovým deficitem ve výši tří procent HDP a jehož splnění je nutné k přijetí eura. Česká republika je vyzývána k odvrácení dopadů (protikrizových opatření) do rozpočtu, jakmile se ekonomika vzchopí, uvedla komise.
Brusel očekává, že česká ekonomika se z útlumu vzpamatuje již příští rok, není však pravděpodobné, že se ještě vrátí k rychlému růstu, který zažívala před krizí. Většina ekonomů a Česká národní banka počítá s poklesem českého hospodářství, ministerstvo financí ale ve své aktuální prognóze stále předpokládá růst o 1,4 procenta.
Vládní opatření na boj s krizí kritizuje opozice. Podle sociálních demokratů je plán nedostatečný a vychází stejně jako letošní státní rozpočet z nereálných předpokladů vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Vláda podle ČSSD nepochopila hloubku problému, kterému čelí česká ekonomika, a její plán letošní vývoj ekonomiky fakticky neovlivní.
Evropská komise Česko rovněž jako každoročně varovala před rychlým stárnutím populace, které by mohlo ohrozit udržitelnost veřejných financí. Podle Brusel v tomto případě přetrvávají obavy a je třeba pokračovat v reformách penzijního a zdravotního systému.
Autor: Euroskop