Polsko stále nedostává objednaný ruský plyn

04.02.2009
čtk

Polsko nemá ani po dvou týdnech od ukončení sporu mezi Ruskem a Ukrajinou o dodávky plynu dostatek této suroviny. Je tak jedinou zemí Evropské unie, která nedostává objednaný objem ruského plynu. Polská média spekulují, že důvodem může být to, že Polsko se ostře staví proti stavbě plynovodu Nord Stream, který má po dně Baltského moře přivádět plyn z Ruska do Německa.

Polsko nedostává plyn objednaný u švýcarské společnosti Rosukrenergo, kterou z poloviny vlastní ruský koncern Gazprom a zbytek si dělí dva ukrajinští podnikatelé. Polská plynárenská společnost PGNiG uvedla, že nedostává 24 procent objednaného objemu plynu. Mluvčí PGNiG Joanna Zakrzewská uvedla, že se firma obracela na Rusukrenergo i na Gazprom, ale odpověď nedostala. Společnost uvažuje o možnosti mezinárodní arbitráže.

Polské hospodářství podle mluvčí nepociťuje dopady omezení dodávek plynu přes Ukrajinu, protože díky oteplení je menší poptávka po surovině. PGNiG také využívá rezervních zásob.

Švýcarská společnost Rosukrenergo byla prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou v obchodu s plynem. Po podepsání dohody mezi Kyjevem a Moskvou, která ukončila plynovou krizi, byla firma odstavena ze hry. Ukrajinská strana firmu podle ruských médií odstavila od přístupu k zásobníkům plynu, takže Rosukrenergo nemůže plnit dříve dohodnuté kontrakty se západními odběrateli. Polsko má smlouvu s Rosukrenergo na dodávku sedmi milionů metrů krychlových denně.

Do Polska plyne podle informací PGNiG plyn objednaný pouze přímo u Gazpromu. Nic nezměnilo ani setkání premiérů Donalda Tuska a Vladimira Putina minulý týden v Davosu.

Polská média spekulují, že plynová hladovka má donutit Varšavu, aby přestala kritizovat stavbu plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře. Polsko a Pobaltí se obávají, že by je pak Rusko mohlo odstavit od dodávek přes Ukrajinu nebo Bělorusko, aniž by to pocítila západní Evropa. K podpoře baltského plynovodu minulý týden vyzvala evropské země německá kancléřka Angela Merkelová. Místopředseda polské vlády a ministr hospodářství Waldemar Pawlak řekl, že Polsko bude Nord Stream nadále odmítat. Zdůraznil, že kladení roury po dně Baltského moře je nebezpečné pro životní prostředí a velmi nákladné.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek